Social commerce

Co se stane, když se propojí dvě opravdu velmi oblíbené online aktivity? Skončí to ultimátním úspěchem.

O oblíbenosti sociálních sítí netřeba diskutovat. Dle nejnovějších statistik se velký odklon od sociálních sítí rozhodně nekoná, spíše dochází k přelévání uživatelů mezi různými platformami. Co ale lidé online dělají ještě raději, je online nakupování. Synergie těchto dvou aktivit, nazývaná social commerce, je proto přirozenou evolucí a samozřejmě není ničím novým. Proč se tedy social commerce věnuji? Protože podle posledních prognóz má nastartováno stát se jedním z nejúspěšnějších online prodejních kanálů.

Co říkají čísla? Boom si social commerce zažil během pandemie koronaviru. To ale asi není nic překvapivého. Nejlépe je trend možné ilustrovat na číslech. Zatímco v roce 2022 vykázal celosvětově příjmy kolem 958 miliard dolarů, v roce 2023 se předpokládá, že příjmy překonají neuvěřitelných 1,3 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 31 %.

Obrovskému potenciálu social commerce se věnuje i společnost Deloitte ve své studii The rise of social commerce. Z té mimo jiné vyplývá, že až 67 % uživatelů sociálních sítí je ochotno uvažovat o koupi produktu, pokud na něj odkazuje jejich oblíbený influencer. Když si spočítáme, že celosvětově je aktivních uživatelů sociálních sítí 4,6 miliardy (58 % světové populace), pak je potenciál tohoto prodejního kanálu neoddiskutovatelný.

Jak začít?

Pokud jste vy sami (nebo vaši markeťáci) již zběhlí v propagaci na sociálních sítích, můžete se rovnou pustit i do social commerce. Za sebe jsem vybral 5 rychlých tipů, které vám mohou ihned pomoci:
 

  • Promujte své nadcházející produkty – Sociální sítě poskytují skvělou možnost změřit si možný zájem o produkt, spustit předprodej a vyladit si wording do dalších kampaní. Skutečným profesionálem v propagaci nadcházejících produktů je například značka Zara, která může posloužit jako velmi dobrá inspirace.
  • Přes sociální sítě prodávejte své „levnější“ produkty – Čím levnější produkt, tím jsou zákazníci náchylnější k impulzivnímu nákupu. Proto se lépe daří prodejům micelární vody za 200 Kč než kabelky za 20 000 Kč.
  • Využijte influencery – Já vím, vím. Pro řadu lidí je to téměř sprosté slovo. Ale oni skutečně mohou velmi dobře posloužit našemu účelu. Je ale velmi, opravdu VELMI, důležité vybrat ty správné lidi pro vaše produkty a nastavit s nimi vhodnou spolupráci (a její pravidla). Pak lze skutečně dojít k win-win spolupráci.
  • Hashtagy pro vaše zákazníky – Lepší než photoshopová modelka je skutečná dívka s příběhem. To je prostý fakt. Využijte svoji komunitu k šíření recenzí vašich produktů, zaveďte unikátní hashtagy a podpořte komunitu například rozdáváním slevových kuponů.
  • Widgety pro vaše webovky – Pomocí nástrojů, jako je EmbedFeed, můžete přidat tlačítka CTA pro každý příspěvek, který publikujete. Po kliknutí přesměrují zákazníka přímo na požadovaný odkaz nebo stránku produktu.     

Social commerce se na českém internetu zatím spíše rozkoukává. Jestli ale chcete být mezi prvními a nejúspěšnějšími obchodníky, kteří dokáží tento obrovsky zajímavý prodejní kanál využít, rádi se s vámi o tom ve Sprinxu pobavíme.

Víte, co je dalším velkým trendem posledních let v oblasti e-commerce? Jsou to internetová tržiště. Přečtěte si, jaký je Vzestup (a pád?) online tržišť