Marketing je moje srdcovka

Marketing je moje srdcovka
Za více než čtyři roky ve Sprinxu ukázala Petra Linertová svoje všestranné zaměření. Kromě své primární role v oddělení marketingu, kde má na starosti klíčové kampaně a eventy, vybudovala a vede oddělení telesales operátorů, kteří realizují kampaně nejen pro Sprinx, ale také pro naše klienty. Aby toho nebylo málo, využívá svoje zkušenosti a praxi v marketingu jako pomocná testerka uživatelských rozhraní našich softwarových produktů. To vše je schopná kombinovat s rolí mámy dvou fantastických dětí a manželky pracovně velmi vytíženého muže.

Ve Sprinxu zastáváte několik různých rolí, která z nich je vám nebližší?
Srdcovou záležitostí je pro mě určitě marketing. Tento obor mě zaujal už na vysoké škole a byla jsem odhodlaná se mu věnovat. Shodou náhod jsem se začala B2B marketingu věnovat u poskytovatele IP telefonie, do té doby ale pro mě byl B2B marketing jedna velká neznámá. Zkušenosti jsem nasbírala i v hardwarové firmě a nyní se učím novým věcem ve Sprinxu. Baví mě, že je zde prostor se neustále zlepšovat, a obor marketingu bych určitě neměnila.

Prozradíte nám svoje tajné triky pro B2B marketing?
B2B marketing v IT je pořádná výzva a kdybych něco prozradila, pak by to přece už nebylo tajné 😊. Ale vážně – dříve v B2B marketingu hodně platil osobní kontakt. Pandemie, a obecně modernější a uspěchaná doba, ale přinesla potřebu daleko větší přípravy ve fázi poznávání klientů a jejich skutečných potřeb. Marketér musí být lépe připraven a mít daleko lepší znalosti o trhu a potencionálních zákaznících – třeba z vlastních průzkumů. Protože bez znalosti trhu a potřeb zákazníků nedosáhnete ničeho. A k tomu se nám hodně osvědčuje telesales s podporou živého, aktualizovaného CRM s pravidelným udržováním kontaktů.

Jak velký je mezi klienty zájem o telesales kampaně? Nejde v dnešní době o přežitek?
Právě naopak. Trh (tedy zákazníci) je dnes přesycený sděleními ze všech stran a je velmi obtížné (a extrémně drahé) zaujmout zákazníka, který aktuálně nehledá nic konkrétního. I proto roste obliba telesales jako prostředku ke zjištění potřeby a pootevření dveří u zákazníků. To vyžaduje správně namíchanou alchymii call-skriptu a schopností dobře motivovaného operátora – a samozřejmě také dobrý produkt či službu. Těch ale máme ve Sprinxu dostatek. K pootevřeným dveřím pak už musí přijít obchodník a příležitost realizovat.

Pustila jste se i do testování uživatelských rozhraní. Jak se vám daří najít společnou řeč s vývojáři?
Testuji především webové stránky, které připravujeme pro naše klienty. A protože web je prodejní nástroj, je pohled člověka z marketingu určitě důležitý. S technologickým základem navíc zvládnu mnoho věcí upravit sama a u náročnějších změn působím jako prostředník mezi klientem a naším vývojovým týmem – abychom se správně pochopili a web se ubíral správným směrem.

Jakou další profesi byste si ve Sprinxu chtěla vyzkoušet?
Určitě projektový management – a díky mým kolegům se mi i toto přání nyní splnilo. Na juniorní úrovni vedu jeden z našich projektů a musím uznat, že jde o hodně odlišnou a náročnou práci. Zatímco v marketingu pracujeme s průzkumy a odhady a zkoušíme, co bude fungovat, softwarový projekt má jasně dané cíle a postupy a spíše než kreativita se cení pečlivost a pevné vedení.

Jste velmi vytížená v práci i starostí o rodinu, jak relaxujete a dobíjíte energii?
S rodinou a přáteli podnikáme výlety a velmi rádi cestujeme, to je pro mě nejlepší relax. Díky synovi, aktivnímu fotbalistovi, se skoro každý víkend podívám do jiného koutu republiky. Jako vášniví lyžaři také v zimě ani v létě nevynecháme hory.