CSR se bez marketingu neobejde

O charitě se prý nemluví, protože dárci i obdarovaní chtějí zůstat v anonymitě. Jak by se ale noví dárci a partneři měli o dobročinných projektech dozvědět? Průkopníkem v profesionálně vedeném marketingu CSR projektů je u nás nadace Konto Bariéry.

Největší česká veřejná sbírka Konto Bariéry existuje už 29 let, má desetitisíce dárců a pravidelný roční příjem mezi 15 až 20 miliony korun. Nadaci se podařilo vybudovat silnou značku, která je zajímavá i pro sponzory, kteří se s Kontem Bariéry spojují například formou firemních fondů. To přináší další miliony na podporu lidí s handicapem, rozdělované podle přání konkrétních sponzorů. Roční objem získaných peněz tak dosahuje zhruba 60 milionů korun, rozdělených potřebným. „Nemůžeme ale zůstat stát na místě a být spokojeni. Rychlík s novými online marketingovými nástroji, který se řítí kolem nás, nám nesmí ujet,“ říká Božena Jirků, ředitelka nadace Konto Bariéry.

Konto Bariéry je v rámci marketingu v neziskovém sektoru daleko před ostatními. Ostatně, první pracovní pozice pro marketing byla v nadaci zřízena už před 28 lety. „Tenkrát se na mně kolegyně v přátelských nadacích dívaly nedůvěřivě. Co to děláte a proč? My jsme ale školu v tomto oboru dostali v agentuře Ogilvy, která stála už u vzniku Konta Bariéry,“ vzpomíná Božena Jirků. Hned první videospot s malým klukem na invalidním vozíku, který se maluje na klauna a nasazuje si červený nos, se sugestivním komentářem Vlastimila Brodského „Co všechno budou muset tyhle děti udělat, abychom si jich všimli?“, zvedl naprosto nečekanou vlnu solidarity. V krátké době na spot zareagovalo 50 000 lidí, kteří se stali pravidelnými dárci Konta Bariéry.

Ale tím to teprve začalo. „Získali jsme 50 000 dárců, u kterých známe jenom čísla jejich účtů, ze kterých přicházejí peníze. Naším úkolem je ale udržet je, dávat jim vědět, jak s jejich penězi nakládáme, a samozřejmě získávat další dárce,“ vysvětluje Božena Jirků. Nadace proto vytváří další kampaně, které Konto Bariéry zviditelňují, a kromě klasických nástrojů zahrnují i web, sociální sítě, spolupráci s influencery a PPC kampaně.

Jaké marketingové nástroje používá Konto Bariéry?

Zeptali jsme se Boženy Jirků, ředitelky nadace Konto Bariéry, jak funguje marketing v oblasti CSR.

  • Klíčová pro nás byla a je úzká spolupráce s osobnostmi, které chtějí pomáhat. V letošním roce to byla například píseň Hippokratova armáda. Spolupráce člena Činohry Národního divadla Igora Orozoviče, který píseň složil, kardiologa prof. Petra Neužila a Konta Bariéry přinesla více jak milion korun.
  • Celá léta jsme se marketing a komunikaci učili od zkušených agentur v oboru. Doba se ale mění, a tak musíme hledat další partnery, kteří se vyznají nejen v klasické reklamě a marketingu, ale právě v nových komunikačních kanálech a přístupech.
  • Určitě nyní chceme více posílit online marketing, konkrétně se více zaměřit na sociální sítě a spolupráci s influencery.