Jak to vidí Petr Pexa

Potřeba výkonu strmě roste, ale výrobci čipů nestíhají

Současná situace, jakkoli je pro mnoho oborů extrémně nepříznivá, velmi nahrává rozvoji světa superpočítačů. Důvod je prostý – většina výpočetní kapacity nejvýkonnějších počítačů světa se používá pro výzkum a vývoj, samozřejmě i ve farmaceutickém průmyslu.
Obrovské množství akademických uživatelů a výzkumníků farmaceutických korporací v posledním roce vytěžuje maximum dostupných kapacit jejich superpočítačové infrastruktury právě pro výzkum a syntézu vhodného složení vakcín, léků potlačující nejtěžší symptomy covid-19 a taktéž pro výzkum nových, hypotetických mutací koronaviru. Na druhou stranu ale přibývá komplikací, které další rozvoj současných i nových superpočítačových kapacit brzdí.

Spojení sil v boji proti covid-19

Právě nebývalé napnutí dostupných výpočetních sil superpočítačových center výrazně pomohlo s rychlým nalezením aktuálně využívaných vakcín proti nemoci covid-19. Pokud by se výzkum nemohl opřít o svět HPC – tedy vysoce výkonných výpočetních řešení – trval by vývoj a testování vakcín podstatně déle, pochopitelně se všemi doprovodnými negativními dopady.

V březnu 2020 vzniklo COVID-19 HPC Consortium, uskupení státních a akademických institucí, do kterého se zapojily i firmy IBM, Microsoft, Hewlett Packard Enterprise, Amazon Web Services a Google Cloud, které začalo koordinovat poskytování výkonu superpočítačů za účelem výzkumu koronaviru SARS-CoV-2 s cílem zrychlit vývoj vakcín a léků proti tomuto onemocnění. Za rychlou dostupnost vakcín proto vděčíme i velmi robustní sítí 16 superpočítačů, alokovaných čistě jediné problematice a dostupných na požádání každému, kdo je schopen přispět ke hledání řešení celosvětové pandemie.

Všichni chtějí čipy

Na aktuálním případu z oblasti farmacie jasně vidíme, jak extrémně je výzkum a vývoj závislý na dostupnosti obrovské výpočetní kapacity. Současně se ale svět HPC potýká s nedostatkem kapacit i zásadními problémy s budováním dalších výpočetních center nebo alespoň efektivním dokončení právě probíhajících realizací. Nejen pandemie, ale i další objektivní potíže totiž zásadně brzdí dodávky od výrobců čipů, jejichž výrobní kapacity zdaleka neodpovídají nejen aktuální, ale ani predikované poptávce.

Problém nedostatku čipů je navíc eskalován i zvýšenou poptávkou velkých odběratelů mikroprocesorů mimo obor HPC. Potíže s dostupností čipů pak brzdí například i výrobu v automobilkách, stejně jako produkci spotřební elektroniky. Obrovskými objednávkami vytěžují výrobce procesorů například Apple nebo Tesla, stejně jako další automobilky, které již vyhlížejí ukončení útlumu a návrat ke standardnímu objemu výroby. A pokud jde o grafické procesory (GPU), které se v HPC řešeních využívají rovněž ve velkých počtech, ty zase masivně skupují těžaři kryptoměn. Vyrovnání poptávky a návrat k normálu z pohledu uspokojivých dodávek čipů se očekává až v závěru letošního roku.