Vizuální vyhledávání

V jednom z minulých článků jsme vám představili rozsáhlé možnosti, které v sobě skrývají QR kódy. Tentokrát si představíme další skvělou vychytávku, která se nám díky chytrým telefonům nabízí, a to vizuální vyhledávání. Zbystřit by měli zejména majitelé a provozovatelé e-shopů.
Když šéf Googlu Sundar Pichai v roce 2018 na konferenci I/O odhaloval novou službu Lens, jen málokdo si uměl představit široké možnosti uplatnění, které tato technologie nabízí. Ať už jde o automatickou identifikaci předmětů, možnost překládat obsah informačních cedulí a značek v zahraničí nebo si zobrazit možnost rezervace při nasnímání výlohy restaurace, ale zejména i propojení s e-commerce pomocí vizuálního vyhledávání.

Vizuální vyhledávání znamená propojení technologií „počítačového vidění“ spolu se strojovým učením. Zjednodušeně jej lze interpretovat jako schopnost počítačů vidět. Pro počítač je však obrázek jen shlukem náhodných dat, který neumí bez strojového učení interpretovat. A právě kombinací obojího se nám dostává do rukou mocný nástroj. Jeho využití je široké – ať už jde o oblečení, obuv či doplňky. Se stále větším zdokonalováním rozlišování detailů umí vyhledávače procházet i databáze více specializovaných produktů, například autodílů, lékařských nástrojů nebo stavebního materiálu. Sundar Pichai dokonce velmi odvážně tvrdí, že technologie na rozpoznávání jsou již méně omylné než člověk.

Vizuální vyhledává si můžeme představit ve dvou rovinách: „Ukaž mi dle fotografie stejné a podobné zboží“, nebo „Nevím, co chci, ale budu to vědět, až to uvidím.“

Neoficiální první evropskou e-commerce vlaštovkou, využívající kouzlo vizuálního vyhledávání, byl britský online obchod ASOS, kterému až 80 % veškeré návštěvnosti přichází z mobilních zařízení a který implementoval možnost vizuálního vyhledávání do své mobilní aplikace. Jedno z největších online tržišť na světě, čínský AliExpress, spustil v roce 2014 svůj vizuální vyhledávač Pailitao. Dnes, o šest let později, ho využívá neuvěřitelných více než 10 milionů unikátních uživatelů denně! Nespornou výhodou takového vyhledávače je i odstranění jazykové bariéry. Takový vyhledávač má tedy smysl zejména pro globální e-shopy. Z českého prostředí můžete znát například Glami.cz, které také nabízí možnost identifikace a odkázání na produktovou kartu podle fotografie.

Pokud zvažujete, jaké další funkce na svém e-shopu svým zákazníkům zpřístupnit, pak je vizuální vyhledávání rozhodně jedna z trendy funkcionalit. Jeho implementace nebývá extra složitá, například Microsoft nabízí v rámci Azure před-připravená API rozhraní pro vizuální vyhledávání v Bingu.

A pokud si sami chcete vizuální vyhledávání vyzkoušet v praxi, zkuste TinEye nebo PicSearch.