Nebojte se video obsahu pro svůj byznys

Video obsah byl vždy u konzumentů oblíbený a svůj velký boom zaznamenal během pandemie. Ať už se jednalo o streamování zajímavých rozhovorů, videa DIY (udělej si sám), různé tutoriály i v-logy. Komunita se rychle naučila, že videa tvoří nedílnou součást jejich denních aktivit a není tedy divu, že obchodníci umístili tvorbu (prodejního) video obsahu na vrchol svých seznamů marketingových aktivit. Protože se i podle čísel přes videa velmi slušně prodává!

Jaká videa natáčet?

Pokud se poprvé pouštíte do nepoznaných vod video tvorby, musíte si v prvé řadě promyslet, jaký efekt chcete, aby video mělo. Bude informativní, nebo prodejní? Instruktážní? Co taková video podoba případové studie? Jak vypadá komunita, která bude konzumentem a kterou oslovujete. Podle toho si snadno postavíte kostru scénáře a odvodíte stopáž. Vždy však platí zlaté pravidlo ze sociálních sítí – když nemáte (nevíte) co říct, je lepší video obsah netvořit. Pro začátek doporučuji videa se stopáží do dvou minut. Snáze udržíte pozornost sledujících a v takto relativně krátké stopáži budete mít větší šanci zachovat obsahovou šťavnatost.

Mám vizi, co dál?

Video tvorba od profi agentury je samozřejmě kvalitativně viditelná na první dobrou. Ale to neznamená, že obsah např. na sociální sítě si nenatočíte a nezpracujete sami. Rozhodně se toho neobávejte! Lepší řady dnešních telefonů dokáží natočil video ve velmi slušné kvalitě, autenticita se naopak u komunity velmi cení a následnou postprodukci včetně střihu zvládnete hravě v CapCut, Canvě, nebo třeba Creative Studiu. Nezapomeňte, že video se dá rozstříhat na řadu tématicky odlišných částí a znovu použív komunikaci. Pokud máte například video z nějakého rozhovoru, pak každá otázka s odpovědí v sobě tvoří potenciál samostatného video shotu, který se dá využít např. na sociálních sítích.

Money talks

Co když oslovíte profesionály s přáním si nechat video nejen natočit, ale i zrežírovat a osadit titulky? Prostě dodat na klíč? Pak vám stačí vize a součinnost. Ano, připravte se podle náročnosti na náklady v řádů deseti až statisíců za jedno video. Důležité však je, že pokud máte užití videa velmi dobře rozmyšleno, tak se náklady relativně rychle vrátí. Dokonce v celosvětovém průzkumu od Wyzowl 92% video marketérů uvedlo, že video jim dává pozitivní návratnost investic během krátkého období. Sami máme podobnou zkušenost.

Co na to Sprinx?

Sami máme video tvorbu rádi. A to jak tu inhouse „amatérskou“, tak tu profi natočenou. A abychom jenom nešlapali vodu, tak takto vypadá například video případová studie naší servisní aplikace.

Jestli máte ještě čas, přečtěte si, jakým trendem jsou internetová tržiště Vzestup (a pád?) online tržišť