Není to tak dávno, kdy jsme se poprvé začali zajímat o zveřejňování dat, která sbírá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a další instituce. V té době se zveřejňovala jen agregovaná data o spotřebách účinných látek ve váhových jednotkách za rok. Obvykle jedenkrát ročně. Zveřejňování dat je totiž v Česku upraveno zákonem, ale v něm není přesně určena podoba, v jaké k tomu má docházet. Proto jsme se mohli například dozvědět, kolik se ročně spotřebovalo tun kyseliny acetylsalicylové (v podobě léků jako Acylpyrin, Aspirin a dalších). To je samozřejmě údaj vhodný do statistické ročenky, ale pro praktické použití je k ničemu.
Vývoj zveřejňování dat šel ale dál a jako následující velký krok vpřed vnímáme zveřejňování dat z hlášení distributorů. Díky těmto datům je možné vidět spotřeby jednotlivých léčiv po měsících na národní úrovni a díky rozlišení podle typu odběratele je možné poprvé oddělit spotřebu v ČR a vývoz mimo republiku. Dalším důležitým krokem jsou data z hlášení držitelů registrace o dovozu do ČR a automatická hlášení lékáren o výdeji.
Kdo nemá nic, chce alespoň něco a kdo má něco, chce víc. A SÚKL tuto potřebu vyslyšel. Před třemi lety začal v otevřených datech publikovat data z úložiště eReceptů. Díky tomu jsme se mohli dozvědět, kolik balení určitého přípravku bylo předepsáno a kolik skutečně vydáno v konkrétním okrese. A to už jsou velmi dobře použitelná data pro analýzy, které farmaceutické firmy provádějí.
Opravdovým klenotem jsou ale data zdravotních pojišťoven. Z nich je možné zjistit, komu přesně (až na úroveň identifikátoru lékaře nebo zařízení, kde byl léčivý přípravek předepsán) a kde (opět až na úroveň identifikátoru zařízení) byl přípravek vydán.
Velmi podobná data máme nyní možnost zpracovávat i z otevřených dat ÚZIS. Začala být publikována koncem loňského roku, ale důležité datové sady byly zveřejněny až v průběhu letošního ledna. Analýza vytvořená s použitím těchto dat umí zmapovat cestu uhrazeného léčivého přípravku od předepisujícího lékaře až k vydávající lékárně.
Konečně se všem, kteří se zabývají farmaceutickým trhem, splnil jejich sen. Mohou vidět, do které lékárny chodí pacienti s předpisy od konkrétního lékaře nebo zařízení. Podmínkou je, že přípravek musí mít alespoň částečnou úhradu ze zdravotního pojištění.
Ve Sprinx Pharma na data věříme. A věříme, že jejich dostupnost může zlepšit zdravotní péči pro všechny, pomůže odhalit dobré i špatné stereotypy a podpoří používání nových léčebných postupů. Otevřená data také pomáhají omezit počet slepých uliček, kterými se každý den pokoušíme projít.
Jiří Stránský, Tým Sprinx Pharma