Trendy v e-mailingu pro rok 2021

Když na konci roku 2020 proběhl mezi uživateli internetu průzkum s otázkou, jaký komunikační kanál s námi bude i za deset let, vítězem se stal e-mail. Mocný komunikační a prodejní kanál není takovým dinosaurem, jak by se mohlo zdát. A stejně jako se v čase mění jeho příjemci či čtenáři, tak musíme změnit i samotné mailingy. Jaké tedy můžeme očekávat trendy v e-mailingu (nejen) v roce 2021?

A zase ta personalizace

O personalizaci byly napsány desítky článků a uspořádány hromady webinářů. Ale stále je to mantra, která funguje. Vše co je obecné je pro nás stále více nudné. Chceme dostávat nabídky a informace co nejvíce šité na míru. V marketingu tomu říkáme hyper-personalizace. Jde o vytvoření co nejmenších zákaznických segmentů, na které budeme cílit naše newslettery – samozřejmě co nejosobitěji zaměřené. Při jejich tvorbě bychom měli využít maximum informací, které se nám podaří o příjemcích získat – ať už jde o pohlaví, lokalitu, zvyky a oblíbené produkty nebo informace z chatů, průzkumů ad.
A jak by mohl vypadat výsledek? Třeba takhle: „Dobrý den pane Nováku, pomalu vám dochází granule, které jste si u nás zakoupil pro vašeho kokršpaněla. Objednejte si jednoduše další kliknutím na odkaz níže, nebo si je můžete zakoupit na naší pobočce v Pardubicích.“

Text only? Ale tomu jsme se přece bránili…

Máte dobrého copywritera? Využijte ho. Do módy se totiž dostávají čistě textové newslettery. Vyumělkované a designově dokonalé newslettery byly dlouhou dobu trendem, s velkým potenciálem zaujmout. Stejně jako webové stránky byly i zákaznické mailingy firemní výkladní skříní. A teď máme najednou posílat jen textové mailingy? Proč? Protože si adresáti na firemní grafiku už zvykli, a protože dnes hledáme co nejosobnější přístup.
Obsahově hodnotný a dobře koncipovaný „osobní“ e-mail je už dnes pro klasické newslettery velkým konkurentem. Když mailing vypadá jako e-mail od kolegy nebo známého, působí jeho sdělení důvěryhodněji a v příjemcích probouzí pocit, že je určen jen jim. Ještě lepší je nakombinovat rozesílky čistě textových mailingů s klasickými newslettery plnými barev, tlačítek, fotek a odkazů. Budou působit svěže a odmění se vám vyšší mírou otevření (open rate).

Příběhy táhnou. Pořád.

Všichni máme rádi reálné příběhy. Nekašírované fotky skutečných lidí a vtipné příběhy z reálného života. Jenomže kde má váš firemní copywriter pořád brát inspiraci? A co kdyby vám takové příběhy psali sami zákazníci. Přístup označovaný jako UGC (tedy User Generated Content – obsah generovaný uživateli) byl trendem už před pár lety a stále má mezi aktuálními technikami svoje čestné místo. Fotky reálných zákazníků s vašimi produkty v akci, příběhy o tom, jak se jim cestovalo s výbavou od vás, jak opravovali verandu s vaším nářadím nebo jak je vaše proteinová tyčinka zachránila, když uvízli hladoví v zácpě na dálnici. Lidé píšou pro lidi a pro svoji komunitu. Uspořádejte soutěž o vaše výrobky a nechte své zákazníky tvořit. Získáte hodnotný materiál do mailingů i na sociální sítě.

Jednoduchost

Zaujal vás trend čistě textových e-mailů? Ale nechcete se vzdávat svých klasických newsletterů s tlačítky a obrázky? Vsaďte na minimalismus. Každý den jsme bombardováni barevnými bannery, neony, světelnými transparenty, Instagram je plný fotek s přepálenými filtry. To vše s jediným cílem zaujmout. Ale když je něčeho příliš, pak se to snažíme automaticky vytěsnit – souhlasíte? A stejně to platí u newsletterů. Odpovědí na to, jak zaujmout, může být právě čistý design, minimalismus a nepřeplácanost. Stále platí, že méně je někdy více.

Video prodává

Říká se, že fotografie vydá za tisíc slov a video za tisíc fotografií. Těžko uvěřitelných 90 % zákazníků uvádí, že produktové video pro ně bylo tou nejužitečnější věcí při rozhodování o koupi nějakého produktu. Pokud se zaměřujete na prodej výrobků se specifickými vlastnostmi, natočte o nich produktová videa. Anebo oslovte schopného youtubera, který vám s produkcí i propagací pomůže.

Jen obsah nestačí

Obsah a forma marketingové propagace je samozřejmě nezbytným základem – nejen pro e-mailing. Abyste ale mohli vaše mailingy, produktová videa, příběhy zákazníků i další obsah dostat k vašim zákazníkům, budete potřebovat nástroje, které vám pomohou s přípravou mailingů, jejich distribucí, a především také sledováním open rate a click rate. Sprinx pro svoje klienty, spravuje nástroje na e-mailové kampaně, rozesílané každý týden na desítky tisíc adres. Našim zákazníkům, významným internetovým obchodníkům, dodáváme nástroje na tvorbu kampaní i vyhodnocování jejich úspěšnosti a samozřejmě jim také pomáháme s hyper-personalizací a mailingem podle aktuálních trendů.

Chcete se poradit, jak vylepšit vaše e-mailové kampaně? Kontaktujte nás.