Top 10 trendů B2B trhu pro rok 2025

Digitalizaci v B2C obchodování pokládáme za samozřejmost, která zde byla „od nepaměti“. Ovšem B2B obchodování, tedy prodej produktů a služeb firemním klientům nebo živnostníkům přímo výrobci nebo velkoobchodníky, spoléhalo dlouhou dobu na „konzervativní“ prodejní kanály. To se ale v posledních letech zcela zásadně změnilo a B2B obchodníci dnes naopak v digitalizaci patří k nejprogresivnějším. Proč si ve Sprinxu myslíme, že tomu tak je? Máme k tomu nejméně 10 dobrých důvodů.

  1. Covidová pandemie akcelerovala digitalizaci celé společnosti a B2B dodavatelé nemohou stát bokem. Zároveň dochází ke generační obměně, kdy se do výkonných funkcí dostávají lidé, kteří vyrostli s mobilem v ruce.
  2. Ve firmách společně s rostoucími (nejenom personálními) náklady roste i tlak na vyšší efektivitu zaměstnanců. Tu lze dosáhnout i díky identifikaci neefektivních procesů a jejich zlepšením – jak jinak než jejich digitalizací.
  3. Majitelům a manažerům firem už nestačí reporting z účetnictví, ale chtějí měřit všechny parametry výkonnosti – od marketingu přes obchod až po výrobu. Začíná se pro to používat magický termín „real-world evidence“ (RWE) a samozřejmě to není možné bez digitalizace.
  4. Digitalizace v B2B znamená i implementaci samoobslužných objednávkových systémů, digitální výměnu dokumentů a poskytování zpětné vazby o stavu objednávek a zakázek. B2B objednávkové systémy musí navíc umožnit víceúrovňové schvalování, aby se přizpůsobily procesům na straně klientů. A efekt se dostaví rychle – zatímco v roce 2023 proběhlo podle analytiků firmy Gartner v západním světě v B2B online jen 30 procent objednávek, už v roce 2025 se očekává minimálně 80procentní podíl.
  5. K (nejen námi) očekávanému splynutí B2C a B2B světů sice nedošlo, ale moderní B2B systémy stejně musí nabízet obchodní a marketingové nástroje, jaké najdeme v běžných e-shopech (akční ceny, balíčky, časově omezené pobídky atd.). Aktuální výzvou digitálního marketingu je konkurence globálních světových e-shopů, které ženou cenu za konverzi do nereálných výšin. Jedinou šancí jak uspět je chytře využívat mix všech dostupných kanálů a poskytovat služby s přidanou hodnotou, které čínský e-shop na našem trhu nabídnout nemůže. Už proto ve Sprinxu věříme, že i v roce 2025 zůstane e-mailing nejefektivnějším kanálem pro získávání zákazníků.  
  6. Nezbytnou povinností výrobce nebo importéra je udržovat aktuální katalog zboží a mít zpracovaný proces správy a publikování produktových dat (PIM). Pro všechny partnery a další prodejce musí být vždy a v aktuální verzi k dispozici například produktové obrázky a související dokumenty. Mnohem jednodušší je to nepochybně v čistě digitální podobě.
  7. Nastupujícím trendem, který přichází i na náš trh, je „E-commerce as a Service“. Znamená to, že silné firmy tlačí své dodavatele do zcela automatického objednávání v rámci systémů propojených přes API. Bez kompletní digitalizace tedy možná už brzy nebude možné dodávat zboží a produkty největším zákazníkům.
  8. S obsluhou zákazníků téměř výhradně prostřednictvím (B2C nebo B2B) e-shopů už počítají i dodavatelé monolitických CRM aplikací. Transformují je proto do menších specializovaných nástrojů, které se stávají nedílnou součástí e-commerce platforem, kde slouží jako hlavní koncentrátor obchodních dat.
  9. Fenomén AI není pro obchodování na internetu žádnou novinkou. Tato technologie se už dlouho využívá například pro doporučování souvisejících produktů. Prvotní nadšení z možností těchto nástrojů navíc vyprchává a firmy se začínají více zajímat o kvalitu poskytovaných dat a doporučení. Obchodníci si ale i tak nejpozději letos musí ujasnit, jakým způsobem zapojí AI i do dalších procesů. Nabízí se především podpora rozhodování a plánování, ale také další oblasti, kde lze AI úspěšně využívat. Také je potřeba počítat s tím, že AI v příštích letech zásadně promění trh práce.  
  10. Stále důležitější součástí strategického řízení se stává i hledisko kybernetické bezpečnosti. V roce 2025 budeme napjatě očekávat, co přinese legislativa, a navíc nám události posledních měsíců ukazují, že každá firma musí zvážit, jak ochrání svá data v případě, že se objeví nepřítel, se kterým zatím nikdo nepočítal. Proto určitě poroste význam privátních a hybridních cloudových řešení.

Přes řadu podobností se B2B online obchodování v mnoha ohledech liší od běžných spotřebitelských e-shopů. Rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti s budováním B2B e-commerce platforem pro řadu výrobců i velkoobchodníků, které zásadním způsobem pomáhají zvyšovat efektivitu jejich obchodování.