Špatně nastavený cloud vyjde hodně draho

E-shop uni-max.cz má přes 70 000 aktivních zákazníků z 5 evropských států a jeho nabídka zahrnuje více než 7 000 položek dílenských strojů a profesionálního nářadí. Sprinx pomohl napravit potíže, ke kterým došlo při migraci back-endu internetového obchodu do cloudového prostředí Azure a nyní poskytuje e-shopu uni-max.cz podporu a pracuje na jeho dalším rozvoji. Na zkušenosti s e-commerce v cloudu jsme se zeptali Kamila Hrbáčka, generálního manažera a jednatele společnosti unitechnic.cz, provozovatele e-shopu uni-max.cz.

Na jaké problémy jste při první migraci vašeho e-shopu do cloudu narazili?

Ve výběrovém řízení jsme bohužel zvolili dodavatele, který přenos našeho e-shopu do Azure nezvládnul. Výsledkem bylo zásadní prodloužení doby odezvy, výpadky a nefunkčnost klíčových komponent, ztráty objednávek a obrovský nárůst našich nákladů na provoz e-shopu na cloudové platformě. Jen během prvních třech měsíců po spuštění migrace se naše ztráty na objednávkách pohybovaly v milionech korun.

Proč jste se vlastně rozhodli pro migraci vašeho e-shopu do cloudu?

Náš cíl byl pochopitelně přesným opakem toho, k čemu dospěl náš první dodavatel. Záměrem migrace na platformu Azure bylo zajištění spolehlivého a rychlého fungování našeho e-shopu za všech okolností – samozřejmě s příznivými provozními náklady.

Jak vám v této situaci pomohl Sprinx?

Už během šesti až osmi týdnů se Sprinxu podařilo opravit nejdůležitější funkce našeho e-shopu a potíže s jeho stabilitou. Přibližně po třech měsících pak Sprinx nasadil novou verzi back-endu e-shopu s požadovanou funkcionalitou, očekávaným výkonem a optimalizovanou spotřebou cloudových zdrojů – a tedy i náklady.

Jak jste nyní s provozem vašeho e-commerce řešení spokojen?

Azure nám zajišťuje bezproblémový provoz našeho e-shopu bez ohledu na výkyvy v návštěvnosti a počtu odeslaných objednávek. Sprinx přitom zajistil i nasazení automatizovaných funkcí a také integroval e-shop s naším interním systémem na řízení skladu, fakturaci a další procesy spojené s obchodováním. Společně také pracujeme na dalších funkcích a vylepšeních našeho e-commerce řešení.

Hypercloud pro Český velkoobchod

Hyperkonvergované řešení, kombinující možnosti lokálního datového centra AppOn.cloud a cloudové platformy Azure, využívá také Český velkoobchod, internetový obchodník, který pod značkami Digital24 a DigiExpert přijímá objednávky zákazníků svých e-shopů v 16 evropských zemích.
S ohledem na citlivost obchodních dat je v rámci lokálního datového centra AppOn.cloud zajištěn provoz ERP systému Money S5 a související SQL databáze a rovněž je zde řešeno i ukládání zákaznických dat. Samotné e-commerce řešení, dodané Sprinxem, je plně optimalizováno pro možnosti cloudové platformy Microsoft Azure, na které jsou provozovány všechny e-shopy Českého velkoobchodu pro jednotlivé země. Služba Microsoft Azure, s neomezenou škálovatelností kapacit, je připravena na zajištění nepřetržitého provozu e-commerce platformy a současně dimenzována na pokrytí značných výkyvů v návštěvnosti e-shopů.

Kombinace lokálního datového centra AppOn.cloud a platformy Microsoft Azure tvoří řešení hyperkonvergované cloudové infrastruktury, která zabezpečuje provoz všech kritických systémů společnosti Český velkoobchod. Všechny části hyperkonvergované infrastruktury spolu komunikují na bázi propracované integrace a Český velkoobchod je jednou z prvních obchodních společností, které technologického řešení tohoto typu na českém trhu používají.