Sociální sítě jako další prodejní kanál

Ještě před rokem bychom mohli diskutovat nad tím, v jaké formě ideálně propojit e-shop s kamennými pobočkami prodejců, jak můžeme zlepšovat zákaznický zážitek na prodejně a jak v tom reálném, tedy off-line světě co nejefektivněji oslovovat potenciální zákazníky. Dnes, o pouhý rok později, častěji mluvíme o e-shopu jako o možná (pro některé prodejce) posledním možném prodejním kanálu.

V roce 2020 došlo k masivnímu přesunu zákazníků do online světa, a to i v případě generací, které se tak rády klonily k tradičnějším způsobům nakupování. Odvěký princip podnikání říká: „Kamkoliv lidé jdou, podnikání musí následovat.“ Ale kde v online světě najít takovou „pěší zónu“, kde má obchodník jistotu, že může zasáhnout až 70 % dospělých zákazníků? Ano, na sociálních sítích. Ty pro prodejce představují obrovský obchodní dům se skoro čtyřmi miliardami aktivních uživatelů – potenciálních zákazníků – připravených k oslovení.

Pokud jste se rozhodli, že sociální sítě zařadíte mezi své obchodní kanály, ale zatím nemáte s prodejem na sociálních sítích zkušenosti, přinášíme vám několik základních pravidel, které by měl online prodejce na sociálech dodržovat:

  1. Zjistěte, na kterých sítích se váš typický zákazník pohybuje, a tam zaměřte svoji pozornost – ne všichni prodejci musí automaticky mířit na Facebook. I když je pravdou, že tato platforma má stále největší fanouškovskou základnu. Pokud ale nabízíte např. služby pro firmy, kancelářské potřeby atd., pak je pro vás vhodnější LinkedIn. V případě doplňků do domácnosti a kosmetických přípravků je pak ideální využít síly Instagramu. Oblečení se celosvětově dobře prodává na Pinterestu.
  2. Interagujte a buďte aktivní – pro budování komunity na sociálních sítích je klíčová aktivita a míra interakce. Mějte tedy k dispozici marketingový tým, který bude odpovídat na komentáře u vašich příspěvků a zajistí, že budou komunitě pravidelně servírovány recenze, fotky, videa a testy zboží.
  3. Obsah a zase ten obsah – vždy platilo a platí dodnes, že kdo nemá co říct, neměl by se na sociální sítě pouštět. Je to jako kdybychom si ve škole vybojovali místo před tabulí a pak spolužáky odměnili pouze trapným mlčením. Stejně to funguje na sociálních sítích. Dobrá komunikace znamená cestu k masám a pozitivní vnímání vaší značky (brand awareness) se bude organicky zvětšovat. Naopak špatná komunikace neznamená jen jednoho zklamaného zákazníka, ale v extrémních případech i těžké znehodnocení značky u velmi početné komunity. Známé jsou facebookové skupiny jako Marketingový bizár, Chudák čeština apod., kam se nikdo z nás dostat nechce.
  4. Placená propagace – povedený post na Facebooku, který organicky zaznamenal velmi slušnou odezvu, je ideální ještě podpořit. Téměř každá sociální síť disponuje různými způsoby placené propagace. A s jejich využitím lze i za pár set korun, nebo jednotky tisíc, oslovit velmi početnou skupinu uživatelů. Nám se v začátcích osvědčil právě model placené propagace příspěvků, které si po svém zveřejnění vedly nadstandardně dobře. U nich nám vlastně komunita potvrdila „ano, tohle nás zajímá“.
  5. Influenceři a ambasadoři – řada z vás si teď musí zákonitě říkat, že tuhle tisíckrát ohranou písničku už znovu slyšet nepotřebuje. Nemusíme být příznivci placených partnerství, abychom z celosvětových čísel viděli, že v sociálních sítích fungují stále skvěle. A nemusí to být hned spolupráce s Leošem Marešem, jehož jeden post na Instagramu je ceněn na 350 až 500 tisíc korun. Opět je ideální sledovat vlastní komunitu a identifikovat osobnost, kterou komunita uznává a kterou je zároveň možné spojit s vaším produktem.

Možnosti, které skýtají sociální sítě, jsou z pohledu prodeje velmi rozsáhlé. Vždy je důležité k tomuto prodejnímu kanálu přistupovat zodpovědně a ideálně alokovat obchodníka nebo specialistu marketingu přímo pro tento kanál. Jinak se aktivity na sociálních sítích mohou stát nákladovým strašákem a zároveň přísným katem reputace značky.
Pokud si chcete popovídat o našich zkušenostech a o možnostech využití Facebooku, Instagramu nebo Pinterestu pro prodej vašich produktů, neváhejte se nám ozvat.