Ještě před rokem bychom mohli diskutovat nad tím, v jaké formě ideálně propojit e-shop s kamennými pobočkami prodejců, jak můžeme zlepšovat zákaznický zážitek na prodejně a jak v tom reálném, tedy off-line světě co nejefektivněji oslovovat potenciální zákazníky. Dnes, o pouhý rok později, častěji mluvíme o e-shopu jako o možná (pro některé prodejce) posledním možném prodejním kanálu.
V roce 2020 došlo k masivnímu přesunu zákazníků do online světa, a to i v případě generací, které se tak rády klonily k tradičnějším způsobům nakupování. Odvěký princip podnikání říká: „Kamkoliv lidé jdou, podnikání musí následovat.“ Ale kde v online světě najít takovou „pěší zónu“, kde má obchodník jistotu, že může zasáhnout až 70 % dospělých zákazníků? Ano, na sociálních sítích. Ty pro prodejce představují obrovský obchodní dům se skoro čtyřmi miliardami aktivních uživatelů – potenciálních zákazníků – připravených k oslovení.
Pokud jste se rozhodli, že sociální sítě zařadíte mezi své obchodní kanály, ale zatím nemáte s prodejem na sociálních sítích zkušenosti, přinášíme vám několik základních pravidel, které by měl online prodejce na sociálech dodržovat:
Zjistěte, na kterých sítích se váš typický zákazník pohybuje, a tam zaměřte svoji pozornost – ne všichni prodejci musí automaticky mířit na Facebook. I když je pravdou, že tato platforma má stále největší fanouškovskou základnu. Pokud ale nabízíte např. služby pro firmy, kancelářské potřeby atd., pak je pro vás vhodnější LinkedIn. V případě doplňků do domácnosti a kosmetických přípravků je pak ideální využít síly Instagramu. Oblečení se celosvětově dobře prodává na Pinterestu.
Interagujte a buďte aktivní – pro budování komunity na sociálních sítích je klíčová aktivita a míra interakce. Mějte tedy k dispozici marketingový tým, který bude odpovídat na komentáře u vašich příspěvků a zajistí, že budou komunitě pravidelně servírovány recenze, fotky, videa a testy zboží.
Obsah a zase ten obsah – vždy platilo a platí dodnes, že kdo nemá co říct, neměl by se na sociální sítě pouštět. Je to jako kdybychom si ve škole vybojovali místo před tabulí a pak spolužáky odměnili pouze trapným mlčením. Stejně to funguje na sociálních sítích. Dobrá komunikace znamená cestu k masám a pozitivní vnímání vaší značky (brand awareness) se bude organicky zvětšovat. Naopak špatná komunikace neznamená jen jednoho zklamaného zákazníka, ale v extrémních případech i těžké znehodnocení značky u velmi početné komunity. Známé jsou facebookové skupiny jako Marketingový bizár, Chudák čeština apod., kam se nikdo z nás dostat nechce.
Placená propagace – povedený post na Facebooku, který organicky zaznamenal velmi slušnou odezvu, je ideální ještě podpořit. Téměř každá sociální síť disponuje různými způsoby placené propagace. A s jejich využitím lze i za pár set korun, nebo jednotky tisíc, oslovit velmi početnou skupinu uživatelů. Nám se v začátcích osvědčil právě model placené propagace příspěvků, které si po svém zveřejnění vedly nadstandardně dobře. U nich nám vlastně komunita potvrdila „ano, tohle nás zajímá“.
Influenceři a ambasadoři – řada z vás si teď musí zákonitě říkat, že tuhle tisíckrát ohranou písničku už znovu slyšet nepotřebuje. Nemusíme být příznivci placených partnerství, abychom z celosvětových čísel viděli, že v sociálních sítích fungují stále skvěle. A nemusí to být hned spolupráce s Leošem Marešem, jehož jeden post na Instagramu je ceněn na 350 až 500 tisíc korun. Opět je ideální sledovat vlastní komunitu a identifikovat osobnost, kterou komunita uznává a kterou je zároveň možné spojit s vaším produktem.
Možnosti, které skýtají sociální sítě, jsou z pohledu prodeje velmi rozsáhlé. Vždy je důležité k tomuto prodejnímu kanálu přistupovat zodpovědně a ideálně alokovat obchodníka nebo specialistu marketingu přímo pro tento kanál. Jinak se aktivity na sociálních sítích mohou stát nákladovým strašákem a zároveň přísným katem reputace značky. Pokud si chcete popovídat o našich zkušenostech a o možnostech využití Facebooku, Instagramu nebo Pinterestu pro prodej vašich produktů, neváhejte se nám ozvat.
K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.