Shopify je jako stavebnice

ROZHOVOR

Produkty dodává Pro Export Plus koncovým zákazníkům (výrobním podnikům i živnostníkům) prostřednictvím sítě distributorů a vlastního e-shopu. Prodeje přes e-shop tvoří přibližně 10 % obratu firmy a jedním z plánů společnosti je výrazněji rozšířit online prodej i do oblasti B2B. Pro Export Plus je jedním z prvních zákazníků Sprinxu, kteří si pro další rozvoj svého online obchodování zvolili e-commerce platformu Shopify, integrovanou s ERP systémem. Na zkušenosti s přechodem na Shopify jsme se zeptali Roberta Štegmanna, manažera obchodu firmy Pro Export Plus.

TIP: FUNKČNOST SHOPIFY LZE ROZŠÍŘIT POMOCÍ OBROVSKÉ NABÍDKY DOPLŇKOVÝCH MODULŮ A INTEGRACÍ. POKUD PŘESTO NENAJDETE VŠE POTŘEBNÉ, JE MOŽNÉ VYVINOUT FUNKCE NA ZAKÁZKU.

Co bylo hlavním impulzem pro přechod na novou e-commerce platformu?
Stávající e-shop, na míru vyvinutý Sprinxem, jsme spokojeně používali přes 10 let. Obchodování na internetu se však neustále mění, především se zjednodušuje a zrychluje a také vyžaduje nové marketingové nástroje i postupy. I během debat s konzultanty Sprinxu jsme dospěli k tomu, že musíme zásadně přepracovat strukturu našeho e-shopu, zjednodušit navigaci k produktům i jejich vyhledávání a celkově zrychlit nákupní proces. To by ale znamenalo velmi výrazné, a tedy i nákladné změny v naší stávající e-commerce platformě. Proto nám ve Sprinxu navrhli zkusit něco úplně nového.

SPOLEČNOST PRO EXPORT PLUS JE UŽ PŘES TŘICET LET DOVOZCEM ŘEZNÝCH NÁSTROJŮ NA OBRÁBĚNÍ KOVŮ, UPÍNACÍHO NÁŘADÍ, MĚŘIDEL A RUČNÍHO NÁŘADÍ, STEJNĚ JAKO EXPORTÉREM TRADIČNÍCH ČESKÝCH STROJÍRENSKÝCH VÝROBKŮ.

Kdy jste zjistil, že tou správnou cestou bude právě Shopify?
Zcela zásadní byla rychlost, s jakou je možné na Shopify postavit úplně nový e-shop. Trvalo pouhé dva dny, než nám Vítek Madron ze Sprinxu mohl odprezentovat hrubou šablonu našeho e-shopu nad našimi daty o produktech v nové zjednodušené struktuře. Díky tomu jsme se pro Shopify doslova nadchli a pustili jsme se do práce na novém e-shopu.


Co všechno budování nového e-shopu obnášelo?
Především jsme museli začít o našem online obchodování přemýšlet úplně jinak. A to znamenalo i výrazně zjednodušit a zpřehlednit strukturu nabídky našeho zboží a filtrování produktů. Doposud jsme totiž vycházeli z hodně složité struktury v našem ERP systému Abra, ze kterého se do stávajícího e-shopu přenášela všechna data, jako názvy a popisy produktů a jejich fotky, fakturační údaje zákazníků atd. Napojení na ERP jsme samozřejmě zachovali, ale do Shopify posíláme už jen taková data, která jsou nezbytná pro zařazení produktů do zcela nové struktury a pro realizaci objednávek.

Právě novému členění našich produktů, jejich snadnému filtrování a vyhledávání jsme věnovali maximum energie. Rychlost, s jakou zákazník najde požadovaný produkt, je totiž naprosto klíčová, aby si ho u nás také koupil a neodešel jinam. Musím říci, že nám v tom hodně pomohla i určitá omezení platformy Shopify, která obchodníky smysluplně navádí k použití osvědčených postupů při tvorbě e-shopů. I díky tomu jsme se daleko víc než dříve soustředili na to, aby v našem novém e-shopu zákazníci našli přesně to, co očekávají u největších internetových obchodníků – rychlou navigaci a hladký nákupní proces.

Takže omezení Shopify považujete spíše za výhodu?
Vlastně bych ani nemluvil o omezeních. Shopify prostě vede obchodníky cestou, která se osvědčila u stovek tisíců e-shopů po celém světě. Tak proč znovu vymýšlet kolo. S vlastní e-commerce platformou jsme měli téměř neomezenou volnost vymyslet si strukturu, navigaci i postup nákupu. Ale až při používání Shopify jsme si naplno uvědomili, že co se líbí nám, nemusí být vždy to nejlepší pro zákazníka. Dnes se
neodlišíte tím, že bude váš e-shop vypadat úplně jinak, než na co jsou lidé zvyklí. Naopak vám to uškodí, protože rychle nedostanou to, co chtějí.


Je pro vás nabídka funkcí a integrací Shopify dostatečná?
Určitě ano. Shopify je jako stavebnice – prostě si vyberete moduly a funkce, ze kterých poskládáte všechno, co potřebujete. A kdykoli to můžete přeskládat podle změn v chování zákazníků a jejich nákupech. Shopify má navíc opravdu bohaté analytické funkce, se kterými můžete přesně sledovat pohyb zákazníků v e-shopu a odhalit jeho slabá místa. Úpravy pak jednoduše provedete v administračním rozhraní e-shopu, deaktivujete nepotřebné moduly nebo si třeba vytvoříte landing page k aktuální kampani. Nemusíte trávit čas vymýšlením, co a jak na e-shopu dodělat, protože většinu standardních věcí e-shop umí. A to, co neumí, lze vyřešit různými moduly, které jsou k dispozici, nebo se dají naprogramovat. Tím získáte čas věnovat se zákazníkům a jejich potřebám.


Jak hodnotíte roli Sprinxu při vybudování vašeho nového e-shopu a migraci?
Se Sprinxem spolupracujeme mnoho let a vždy jsme oceňovali odborné znalosti i lidský přístup konzultantů. S přechodem na Shopify jsme si opět ověřili, že se Sprinx nesnaží prodat nejdražší řešení, ale aktivně hledá cestu, která bude maximálně efektivní a povede k perfektnímu výsledku. Zároveň je jisté, že i když Shopify působí jako platforma, kde si nový e-shop jednoduše „naklikáte“, stejně je nezbytné mít k dispozici zkušené partnery.
Kromě samotného e-shopu totiž potřebujete i někoho, kdo s ním propojí měření chování zákazníků, komunikaci na internetu, reklamu i další prvky online obchodování. Když nejste velká firma, která má na tyto úkoly samostatné oddělení, neobejdete se bez pomoci zvenčí. Sprinx nám pomohl s návrhem datové struktury, výběrem a přizpůsobením vhodné šablony a samozřejmě i s napojením e-shopu na ERP systém.

Jak hodnotíte obchodní výsledky nového e-shopu a co plánujete dál?
Na konkrétní čísla je ještě brzy, ale už teď sledujeme pozvolný růst konverzí návštěv do dokončených objednávek a také k nám přichází více nových zákazníků. Ukazuje to, že jsme vykročili správným směrem. Do budoucna plánujeme v e-shopu více podpořit B2B obchodování. To je zrovna oblast, ve které Shopify není nejsilnější, ale se Sprinxem to určitě zvládneme.