Rozhovor s Vítem Madronem

K týmu Sprinxu se Vít Madron připojil v létě roku 2019, kdy se postavil do čela klíčové divize E-commerce. Svůj první komerční web spustil ještě před dokončením střední školy a jen o pár let později vybudoval svůj první e-commerce projekt, spustil vlastní e-shop a vyvinul affiliate program. Vítova profesní kariéra zahrnuje pozici e-commerce manažera společnosti OKAY Elektrospotřebiče nebo vedoucího projektu v Asseco Solutions CZ. Ve volném čase sportuje s raketou v ruce, nebo naloží rodinu do obytného auta a vyrazí na cesty.

Čím vás oslovila práce ve Sprinx Systems?

Nejdříve mě oslovily reference Sprinxu z velkých e-commerce projektů a později, při osobním jednání, i konkrétní lidé, se kterými mám teď možnost pracovat. 

V jakých oblastech e-commerce je Sprinx silný a kde by měl svoje kompetence rozšířit?

Jedním slovem je to „interface“. Lidé ve Sprinxu mají výborné integrační zkušenosti (data interface) – což je základní předpoklad pro tvorbu opravdu velkých e-commerce řešení. Naší doménou jsou webové aplikace a jejich front-end (user interface). V poslední době pracujeme na několika omnichannel projektech, kdy po technické a kreativní stránce těžíme právě z těchto „interface“ zkušeností. Omnichannel je pro naše zákazníky aktuální téma, kterému dodáváme konkrétní podobu. S oddělením Consultingu rozšiřujeme kompetence Sprinxu o konzultace právě v této oblasti. 

Na jaké hlavní aspekty e-commerce by se podle vás měli klienti Sprinxu zaměřit?

Určitě na zmíněný omnichannel. I firmy, které vznikly jako čistě digitální, dnes otevírají své kamenné provozovny a showroomy. A naopak retaileři budují digitální prodejní kanály a snaží se je integrovat do svých obchodů. Nemluvím jen o prodeji zboží, protože propojení těchto dvou světů vyžaduje bezchybnou logistiku a k tomu nejlépe i prémiové zákaznické služby. 

Co se mohou navzájem naučit segmenty B2B a B2C e-commerce?

V B2C stále zdokonalujeme osobní přístup k zákazníkovi podle vzoru B2B obchodníků. Naopak B2B adoptuje formu tohoto osobního přístupu v podobě automatizace marketingu a personalizace. Sledujeme tak postupnou konvergenci těchto segmentů, která se někdy zmiňuje jako B2E (epic experience), tedy zážitek z nakupování napříč všemi kanály. 

Kdy a jak se projeví nástup technologií typu AI a VR do e-commerce?

Ta doba není tak daleko jak by se mohlo zdát. Stačí se podívat například na firmy Microsoft, IKEA nebo Alibaba, které již virtuální realitu pro výběr vhodné varianty produktu prakticky využívají. Zde se opět vracíme k omnichannelu, protože dochází k názornému propojení virtuálního a fyzického světa. 

Pokroky umělé inteligence zase můžeme pozorovat u funkcí jako je hledání produktu pomocí vzhledu, hlasové nakupování nebo pokročilá personalizace. U nás jsou v tomto směru nejbližším příkladem implementace více či méně pokročilých chatbotů. 

Nakupujete ještě někdy off-line?

Málo a velmi nerad. Není nic horšího než hodiny bloudit mezi nákupními regály, kde neexistuje fulltextové vyhledávání. To jsou dnes zbytečně ztracené hodiny.