Rozhovor s Janem Kotlínem

K marketingovému týmu Sprinxu se přidal na podzim 2018 a od dva roky později se stal vedoucím akvizičního obchodu, marketingu a telesales. Jeho úkolem je především podpora prodeje produktů a služeb skupiny Sprinx Systems v rámci všech obchodních kanálů. Práce je pro Jana Kotlína i jeho koníčkem a vášní – zajímá se o moderní formy marketingu, sociální média a světové trendy. Nadšený kuchař amatér pracoval jako marketingový a projektový manažer na mnoha zajímavých projektech a ve svém volném čase se nejraději věnuje turistice.

Co je pro vás na práci ve Sprinx Systems nejzajímavější?

Sprinx má obrovské kouzlo, které tvoří přátelské prostředí a zejména velmi schopní kolegové. Vážím si také otevřenosti ze strany top managementu a možnosti předvést a uskutečnit kloudné nápady. Jsme obrovská rodina a tým, kterému funguje vzájemná chemie. A i když to bude znít jako klišé, tak mě opravdu práce ve Sprinxu baví každý den.

Jak složité je dělat marketing pro firmu, která vyvíjí softwarová řešení na míru?

Neřekl bych přímo složité, ale jiné. B2B marketing je obecně velmi specifický a sami říkáme, že B2B marketing je teprve ta pravá výzva. Marketovat produkty a služby, které mají velmi specifickou cílovou skupinu a vyšší pořizovací hodnotu si žádá odlišný přístup. V marketingovém mixu proto více využíváme nástroje a kanály, se kterými budujeme povědomí o Sprinxu, a dbáme na dobré reference.

Které aktuální trendy v marketingu stojí za to sledovat?

Pro mě jsou jednoznačnými favority pro letošní rok inkluzivní marketing, stále větší možnosti spojené s umělou inteligencí a omnichannel přístupem, interaktivní obsah a influencer marketing.

Do jaké míry může komunikace na dálku nahradit fyzická setkávání s potenciálními klienty?

Takovou otázku si často klademe i s kolegy. S využitím různých nástrojů se nám podařilo přenést i naše jednání plně do online režimu. Za sebe ale musím říct, že absenci osobního kontaktu vnímám velmi silně a jsem přesvědčen, že jej nemůže nic nahradit – těžce se na dálku přenáší emoce a nonverbální komunikace.

Prodej po telefonu má hodně špatnou pověst, jaká je jeho role v současném světě?

S Telesales týmem se držíme důležité zásady: oslovujeme klienta, informujeme ho, obchodujeme, ale neprodáváme. Mezi obchodem a prodejem je totiž velký rozdíl. Dbáme na to, aby operátor udělal dobrý první dojem, citlivě přistupoval k osloveným potenciálním zákazníkům a identifikoval nebo vytvořil potřebu a emoci. Pak kormidlo převezmou obchodníci a konzultanti. Tím šetříme náklady i čas a můžeme konkrétním zákazníkům nabízet jasné řešení jejich potřeb.

Jaké marketingové triky na vás platí v soukromém životě?

Přiznám se, že vnímám určitou profesionální deformaci a často reklamu spíše analyzuji, než bych se jí nechával ovlivňovat. Ale obecně na mě platí stejný mix, který sami s týmem v praxi využíváme. Důležité pro nás jsou, nad rámec klasické reklamy s cílem „prodat“, vnímaná hodnota značky, hodnocení, reference, schopnost trh informovat a vzdělávat v oblastech, kde jsme silní, a věnovat se CSR aktivitám. Proto bych to nenazýval triky, ale správně zvoleným přístupem. Protože zákazníci jsou vnímaví a pokud je prodejce získá trikem, pak sice jednorázově vydělá, ale úspěchem je teprve spokojený a vracející se zákazník.