QR kódy se vrací do módy

QR kódy jsou s námi zhruba od roku 2000, ale na rozdíl od čárových kódů se zatím nepodařilo plně využít potenciál tohoto skvělého nápadu. Proč tomu tak je? Říká se, že QR kódy předběhly svoji dobu a nenašly plnou podporu v zařízeních, respektive že uživatelé chytrých telefonů dostatečně „nedozráli“ a nedocenili jejich možnosti. Teď je ale jiná doba – počty prodaných chytrých telefonů pravidelně lámou rekordy a jejich majitelé zároveň prokazují stále větší schopnost chytrý telefon používat nejen jako praktický doplněk, ale také jako efektivní pracovní nástroj. Většina výrobců chytrých telefonů navíc do svých produktů rovnou instaluje podporu čtení QR kódů vestavěným fotoaparátem.

QR kódy dnes zažívají svoje znovuzrození – nejčastěji se s nimi potkáme na složenkách a platebních příkazech, kde nám podstatně šetří čas a zejména nervy při přepisování mnoha platebních údajů. To je však jen jedno z mnoha možných využití, které QR kódy nabízí. Jsou také ideálním doplňkem pro lepší nákupní zážitek zákazníků v e-shopech a mají své opodstatnění i v marketingu. Jak byste je mohli využít i pro váš obchod?

Věrnostní a slevové kupony
Juniper Research predikuje, že u slevových kuponů dojde jen ve Velké Británii k nárůstu úspěšně načtených a uplatněných QR kódů z 1,3 miliardy v roce 2017 na 5,3 miliardy v roce 2022. Nechcete i vy zjednodušit svým zákazníkům sbírání věrnostních bodů či uplatnění slev?

ShoppableTV, aneb TV kampaně
Zvažujete spuštění reklamní kampaně v TV, případně osazení PP (Product Placement)? A všimli jste si, jak zoufale málo se využívá právě QR kódů? Spoléhat na to, že si zákazník zapamatuje či opíše URL adresu vašeho e-shopu, znamená smířit se s řadou odpadlíků, pro které bude hledání právě vašeho inzerovaného výrobku jednoduše zdlouhavé. Raději při příští příležitosti vyhledají vámi inzerované zboží například přes Heureku a může se stát, že ve finále zboží nakoupí za výhodnější cenu u jiného prodejce. Přes QR kód ale může potencionální zákazník ihned skočit na kartu produktu ve vašem e-shopu a přejít k platbě. Snadno, rychle a efektivně se vám podaří zákazníka zachytit v ten správný moment, kdy je jeho touha po koupi produktu největší.

Cashback a slevy z nákupu
Ani v kamenné prodejně bychom neměli QR kódy podceňovat. Snadno se dají tisknout i na klasické účtenky z POS terminálů. Zákazníkovi tak můžete za nákup nadělit slevu pro příště a načtením kódu QR čtečkou jej rovnou nasměrovat zpět do vašeho e-shopu s předvyplněnou slevou. Motivace pro další nákup je pak jistá. Navíc plně v duchu omnichannel přístupu.

Obaly, návody a hodnocení
Skvělé využití mají QR kódy i při, řekněme, post-prodejovém přístupu k zákazníkům. Například uživatelský návod, který máte pro produkt vyvěšený online, můžete snadno zákazníkům zprostředkovat přes QR kód. Štítek s kódem a popisem snadno nalepíte na obal produktu. A co teprve hodnocení… Jste z těch, kteří již objevili krásu uživatelských recenzí ve vašem online obchodě? Tak už pravděpodobně víte, jak těžké je donutit zákazníky vám recenzi zanechat. Pobízení e-mailem a připomínání se vede často jen k mizivému množství relevantních recenzí. Co takhle vygenerovat QR kód s odkazem na hodnotící formulář, který můžete nalepit přímo na krabici produktu?  

Outdoor reklama, letáky, rollupy
Další skvělou vlastností QR kódů je možnost vygenerovat je i s UTM parametry pro měření. Proto mimo online prostředí představuje QR kód skvělý můstek mezi off-line a online prostředím s tím, že marketingu a obchodu poskytuje tolik cenné statistiky, které se mu z off-line světa často nedostávají. A mít přehled znamená, že dokážete efektivněji plánovat svůj marketing a obchod.

Generování QR kódů je jednoduché a dostupných nástrojů (i zdarma a online) existuje spousta. Většinou je možné QR kódy i velmi dobře osazovat do grafiky. Pamatujte na to, že pokud je kód umístěn na tiskových materiálech, měl by být v co nejlepší kvalitě, aby se zachovala jeho plná funkčnost. Důležité je také vhodné umístění na viditelných místech, kde si zákazník může kód snadno nasnímat (to platí hlavně pro prodejny). Možností využití je nespočet a záleží jen na vaší kreativě, jaké možnosti svým zákazníkům prostřednictvím QR kódů zpřístupníte. Každopádně je ten správný čas je alespoň vyzkoušet.