Cloudová platforma Shopify představuje poměrně komplexní nástroj, se kterým si mohou podnikatelé či firmy vytvořit a provozovat vlastní e-shop. Co si ale představit pod pojmem „vytvořit“? A jak dovedný a zkušený by takový „tvořitel“ měl být?
Společnosti Shopify se podařilo vytvořit velmi komplexní a současně intuitivně ovladatelný nástroj, který umožňuje i bez znalosti programování (tedy metodou no-code) postavit a provozovat funkčně bohatý e-shop pro startupy, podnikatele nebo menší firmy. Pro snadnou tvorbu e-shopů poskytuje tato cloudová platforma řadu přednastavených motivů, připravených na splnění nejčastějších požadavků na tvorbu e-shopových řešení. Ve vybraném motivu pak stačí doplnit vzhled stránky, způsob navigace či vyhledávání, stejně jako možnosti plateb a dopravy. Tím je e-shop postaven a připraven k naplnění produktů do katalogu
Docela snadná je také následná správa produktů, zákazníků i objednávek, takže určitě můžeme konstatovat, že celý e-shop může být vytvořen rychle a efektivně. A navíc, měsíční poplatek za provoz e-shopu v cloudu je rovněž příznivý – alespoň pokud se bavíme o základní a střední verzi předplatného. K tomu je ale nutné přičíst ještě poplatky z plateb, realizovaných přes integrovanou platební bránu.
Bude to stačit?
Vlastní e-shop snadno a rychle – to vypadá skvěle, ale z naší zkušenosti to brzy přestane stačit. Alespoň tedy úspěšným obchodníkům. Časem totiž typicky vznikne potřeba spravovat více produktů, segmentovat zákazníky, provozovat věrnostní a slevové programy, provádět aktivní marketing, sledovat efektivitu prodejů a v neposlední řadě také integrovat data o zákaznících, produktech či objednávkách s jinými systémy. A tak se nevyhnutelně blíží i okamžik, kdy už nebude stačit jednoduché „klikání“ ve vývojovém rozhraní Shopify a bude nutné obrátit se na partnera, který má zkušenosti s velkými e-shopy, podnikovými procesy a integracemi do podnikových systémů. Proto možná není špatný nápad zapojit služby konzultanta, architekta a případně i programátory ještě dříve, než nový e-shop narazí na svoje limity a dobře našlápnutý růst se zabrzdí.
Správná rozhodnutí hned na začátku
Už od počátečního návrhu e-shopu velmi záleží i na zdánlivě jednoduchých rozhodnutích, jako je například výběr motivu. Ten totiž do budoucna může významně ovlivnit možnosti dalšího rozvoje e-shopu a jeho vylepšování o nové funkce. A začít kvůli změně motivu tvořit vše zase od začátku už tak docela nesplňuje představu o modelu „e-shop snadno a rychle“, nehledě na dodatečné náklady na takovou změnu.
Přitom je to prosté – stejně jako v kterékoli jiné činnosti hrají velmi důležitou roli zkušenosti. Konzultant proto již v počáteční fázi návrhu pomůže správně definovat očekávání provozovatele e-shopu a s ohledem na způsob podnikání, aktuální trendy online obchodování i předpokládaný rozvoj navrhne vhodnou informační architekturu. A samozřejmě pomůže také vybrat správný motiv nebo zadat vytvoření motivu vlastního. Takové rozhodnutí má následně přímý vliv na dobrou průchodnost zákazníka e-shopem a očekávané konverze.
Tým složený ze zkušeného konzultanta, architekta a programátorů vedle samotné funkčnosti e-shopu zajistí také kvalitní SEO, funkčnost i napojení na podnikový ekosystém. To ale bude možné jen při detailním porozumění obchodního modelu, podnikových procesů a používaných systémů či aplikací provozovatele e-shopu.
Zjednodušení struktury pro rychlejší obchodování
Jedním z prvních e-shopů na platformě Shopify, za kterým stojí práce konzultanta a architekta Sprinxu, je internetový obchod Pro Export Plus. Klíčovým přínosem byl návrh přehledné informační architektury se zjednodušenou navigací a dodatečnými filtry pro rychlejší vyhledání produktů. Sprinx také na novém e-shopu implementoval pokročilé řešení segmentace zákazníků, stejně jako automatizované nástroje marketingové podpory. A nemůže chybět ani napojení na skladový a účetní systém společnosti Pro Export Plus.
V případě dalšího e-shopu Sprinx obchodníkovi šetřil čas i peníze náhradou komplikované integrace s nestandardním ERP nativní funkcí na řízení skladu, která je obsažena přímo v systému Shopify. Kromě zrychlení a zjednodušení nákupů obchodník ušetřil i náklady na integraci a vedení dalšího skladového systému.
Naše zkušenosti ukazují, jak důležité je zapojení konzultanta už v okamžiku návrhu nového e-shopu – bez ohledu na to, zdali má vzniknout na platformě typu Shopify, nebo jako e-commerce řešení vyvinuté na míru dle konkrétních požadavků. Kvalitní návrh architektury e-shopu má následně také dopad na rozvoj i provozování internetového obchodu, kdy návratnost investice významně ovlivní lepší obchodní konverze i konkurenceschopnost provozovatele.
Luboš Novák, Head of Consulting, Sprinx Consulting
lubos.novak@sprinx.com
Přečtěte se i předchozí článek, E-shop na počkání