Případová studie – Z nováčka jedničkou na trhu

Když pojišťovna AXA vstoupila na trh cestovního pojištění, působila zde již mnohem větší konkurence. Orientace na výhradně online prodej a marketing ji ale rychle vynesla na pozici české jedničky.

V boji se zavedenou konkurencí si AXA nemohla dovolit masivní investice do reklamy v televizi nebo na billboardech, a proto se pojišťovna vydala vlastní cestou digitalizace a online prodeje všech svých hlavních pojistných produktů, především neživotního (primárně cestovního) pojištění. „A když už prodáváme plně online, dává smysl soustředit se také především na online marketing. Už jen proto, že můžeme všechny naše kampaně jednoduše vyhodnocovat,“ říká Pavel Bodiš, Digital Marketing Manager pojišťovny AXA.

Úspěšný růst pojišťovny AXA, která se rychle vypracovala na největšího prodejce cestovního pojištění v České republice, zabrzdila až koronavirová pandemie – a to nejen v prodejích, ale také v oblasti marketingové podpory. „Upravili jsme náš pojistný produkt o krytí rizik spojených s Covid-19, ale narazili jsme na problém, že Google reklamy se slovem covid Google blokoval. Museli jsme tedy spoléhat na standardní kampaně a o covidovém krytí informovat až na našich stránkách,“ vysvětluje Pavel Bodiš. Nová situace donutila pojišťovnu vyzkoušet i nové marketingové kanály, jako například spolupráci s influencery na sociálních sítích. A právě ti odvedli velmi dobou práci, když informovali o možnosti pojištění s krytím léčených výloh a karantény, spojených s onemocněním Covid-19, které pojišťovna AXA nabízela.

„Pro zákazníky se cestovní pojištění proti Covid-19 stalo tématem číslo jedna a dalo by se říci, že si dnes bez něj cestovat nikdo nedovolí. Takže naše prodeje během léta 2021 překonaly až o 20 % léto 2019. Rozhodně nám pomohlo i naše zaměření na on-line, kde jsme byli připraveni mnohem dříve než konkurence,“ uzavírá Pavel Bodiš.

Úspěšný online marketing

Pavel Bodiš, Digital Marketing Manager pojišťovny AXA, se s námi podělil o svoje další plány v online marketingu:

  • Velmi se nám osvědčila komunikace v sociálních sítích – určitě ji budeme využívat intenzivněji.

AXA a Sprinx

Se Sprinx Systems spolupracuje AXA od roku 2009, kdy Sprinx pro pojišťovnu vybudoval webový portál na on-line prodej cestovního pojištění v několika evropských zemích. Portál postavený na řešení Kentico poskytuje klientům kalkulátory individuálních nabídek pojišťovacích služeb a související dokumenty, stejně jako například videonávody a další informativní obsah. „Každý dlouhodobý vztah má své lepší a horší období, ale co si na Sprinxu ceníme, je schopnost postavit se k problémům čelem a se ctí. Zatím jsme se nedostali do situace, kdy bychom si nedokázali sednout a najít společně řešení,“ hodnotí spolupráci se Sprinxem Jan Čupa, generální ředitel pojišťovny AXA.