Přichází satelitní internetová revoluce

Pokrytí celého povrchu Země internetem již není utopie, naopak dostává reálné kontury. V dubnu totiž povolení Federální komise pro komunikaci (FCC) získal Starlink Elona Muska. Jedná se o projekt, který počítá s vybudováním internetové sítě budoucnosti a bude se opírat o téměř dvanáct tisíc satelitů, jež na oběžnou dráhu dopraví rakety SpaceX. První fáze by měla proběhnout ještě letos a počítá s vynesením několika stovek satelitů na oběžnou dráhu. Starlink by měl být v plném provozu do devíti let, nicméně první uživatelé by měli začít tuto síť využívat již v průběhu příštího roku.

Další satelitní hráči

Musk však zdaleka není jediný, kdo má o provozování satelitního internetu zájem. Ve hře jsou minimálně dva velcí rivalové – společnosti OneWeb a Blue Origin. Prvně jmenovaná se od roku 2017 věnuje vývoji vlastních satelitů a před pár měsíci vyslala na oběžnou dráhu prvních šest testovacích družic. Podle vyjádření představitelů OneWebu bude stačit k plně funkčnímu pokrytí jen zhruba 900 satelitů, přičemž společnost počítá s ambiciózním plánem vysílat na orbit každý měsíc 30 družic. Vynést by je tam měly ruské rakety Sojuz. První uživatelé by se pak mohli k takto zbudované satelitní internetové síti připojit ještě v tomto roce.

Last but not least

Posledním silným hráčem na trhu je společnost Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. Ten chce jako nosič pro satelitní družice využívat raketu vlastní výroby s názvem Blue Glenn, která má naplánovaný první start na rok 2021. Ať už zápolení těchto tří gigantů dopadne jakkoli, měl by na něm každopádně vydělat koncový uživatel. Všechny tři společnosti totiž směřují k jednomu cíli – co nejdostupnějšímu internetu za přijatelnou cenu.