Posunuli jsme naši nabídku z multichannelu na omnichannel řešení

Společnost Storex FST se zabývá velkoobchodním i maloobchodním prodejem pneumatik a současně provozuje 8 prodejen a pneuservisů v rámci celé České republiky, stejně jako rychloservisy, zapojené do celoevropské sítě Firststop. Storex FST je provozovatelem e-shopu Prodej-pneu.cz, který v uplynulém roce prošel zásadní modernizací, včetně přechodu na zcela novou e-commerce platformu, integrovanou s ERP systémem Navision. Na přínosy nového e-commerce řešení od Sprinx Systems jsme se zeptali Jana Novotného, ředitele a majitele společnosti Storex FST.

Prodává se v ČR více pneumatik přes e-shopy, nebo přímo v pneuservisech?

Náš prodej realizujeme v současné době přes různé e-commerce platformy. Mimo nový retailový e-shop mohu uvést oborové B2B portály, náš velkoobchodní e-shop určený pro naše smluvní dealery nebo e-commerce portál pro velké leasingové společnosti. Ale musím konstatovat, že hlavním prodejním kanálem jsou stále naše pneuservisy.

Jaké byly vaše hlavní požadavky na nové e-commerce řešení?

Vycházeli z toho, co nám chybělo v rámci dosud používaného retailového e-shopu. Základní požadavky proto byly vlastně dva. Prvním bylo mít jediné místo, ze kterého se bude celý e-commerce proces řídit. Chtěli jsme, aby jím byl náš nový ERP systém, kde se budou nastavovat všechny obchodní atributy e-shopu. Druhým zásadním požadavkem bylo propojení on-line světa s našimi kamennými prodejnami, což považujeme za naši klíčovou výhodu, kterou v podstatě nikdo jiný v Česku v tuto chvíli nenabízí. Proto jsme chtěli již v rámci objednávky či rezervace pneumatik zákazníkovi současně nabídnout možnost rezervace časového prostoru pro servis jeho pneumatik. Nechtěli jsme tedy e-shop koncipovat jen jako zásilkový obchod, ale cílem bylo, vzletně řečeno, posunout naši nabídku z multichannel řešení na omnichannel řešení.

Proč jste si jako dodavatele vybral Sprinx Systems?

Pokud si dobře vzpomínám, výběr dodavatele nám trval rok a půl. Osobně jsem absolvoval hodně jednání a mimo jiné mě úplně fascinovalo, kolik oslovených firem s navenek výbornými referencemi vám ani neodpoví na poptávku. Hledali jsem mezi předpřipravenými řešeními, krabicovými řešením i řešeními na míru. V průběhu etapy výběru řešení jsme se rozhodli pro variantu na míru s tím, že by ji měla implementovat zkušená firma s dostatečným potenciálem lidských zdrojů. Sprinx z toho výběru nakonec vyšel vítězně hlavně proto, že jsem od jeho zástupců nikdy neslyšel větu „to není problém“. Naproti tomu pro hodně konkurentů Sprinxu „nebylo problémem nic“, ale po třech otázkách zpravidla docházelo v lepších případech k dlouhému zamyšlení, v horších k dlouhému mlčení. Vypadá to na první pohled jako velké zjednodušení, ale základní obchodní postupy vlastně moc složité ani nejsou.

Nebývá časté, aby projekt zavedení nové e-commerce platformy řešil na straně zákazníka přímo majitel firmy. Proč jste se takto rozhodl a jaké to podle vás mělo výhody?

Naše firma má letos 30 let výročí od svého založení. Kromě toho, že nám to dává možnost se s naší historií trochu chlubit, dalo nám to mimo jiné i zkušenost, že implementace velkých IT řešení musí řídit ten, kdo může rozhodovat, aniž by byl limitován omezenými pravomocemi. A také ten, kdo rozhoduje operativně a rychle, protože rozhoduje o svých financích. Máme ve firmě určitě dost lidí, kteří věcem rozumí lépe než já a já jsem za to moc rád. Ale v některých fázích projektu je prostě třeba rozhodovat s mentálním propojením nejen na vlastní IT řešení, ale také s ohledem na dopady na jednotlivá oddělení společnosti. Pak je třeba mít dostatečnou autoritu, abyste v rámci těch různých oddělení ta rozhodnutí obhájil, respektive aby je lidé akceptovali a nebylo ani třeba je dlouhými diskuzemi obhajovat.

Narazili jste při implementaci nové e-commerce platformy na nějaké problémy? Jak se je podařilo vyřešit?

Každá implementace přináší spoustu problémů. My jsme si to navíc trochu zkomplikovali tím, že paralelně jsme implementovali nový ERP systém. Největším problémem, se kterým samozřejmě ani jedna strana nemohla na začátku implementace počítat, ale určitě byla pandemie Covid-19. Představte si, že implementujete poměrně rozsáhlý projekt, v našem případě tedy projekty dva, a nevíte, jestli zítra, za týden, za měsíc kdokoli na vaší straně nebo na straně implementátora dorazí do práce. Jsem rád, že se nám to na obou stranách dařilo řešit opravdu operativně a bez negativního vlivu na finální produkt.

Jak se vám osvědčilo spojení e-shopu s pneumatikami a vlastní sítě pneuservisů?

Hned po startu provozního prostředí se potvrdil náš předpoklad, že zákazníky nejvíc osloví propojení on-line řešení s našimi kamennými servisy. Zákazníci tedy hodně oceňují možnost vidět stavy zboží na jednotlivých prodejnách a možnost zboží si na prodejně rezervovat. Nejvíce využívanou a podle reakcí zákazníků nejlépe hodnocenou službou je ale možnost si de facto v jednom kroku objednat či rezervovat zboží a současně s tím i jeho servis. Díky možnosti on-line interakce mezi zákazníkem a celým e-commerce řešením se našim pracovníkům na kamenných provozovnách trochu uvolnily ruce a zvládnou tak administrovat celkově větší počet zákazníků a efektivněji využívat svých up-selling i cross-selling dovedností.