Není snadné na dálku udržet motivaci

Práce v oboru HR prošla za poslední rok obrovskými změnami. Jak nabírat, motivovat a vzdělávat zaměstnance v „bezkontaktní době“ jsme se zeptali Terezy Janečkové, HR specialistky a happiness manažerky Sprinx Systems.

Co se pro vás osobně v práci HR specialisty změnilo?

Pracuji v HR a do značné míry i proto, že mě těší kontakt s lidmi, ráda se seznamuji s novými kolegy a ráda spolupracuji s těmi stávajícími. Když mám pracovat z domu, bez těchto kontaktů, není to pro mě vůbec ideální. Asi nejvíce se to projevuje při online pohovorech s novými uchazeči. Kolegové z oboru mi jistě dají za pravdu, že posoudit člověka na dálku je velmi těžké. Kromě toho, co kandidáti říkají, je také potřeba všímat si neverbální komunikace, řeči těla a celkově vnímat „chemii“ člověka. Je pro nás důležité, aby měl každý náš nový kolega nejen potřebné znalosti, ale aby zapadl do našeho týmu. A platí to i opačně, protože i pro zájemce o práci u nás je bezpochyby důležité osobně alespoň trochu nasát atmosféru ve firmě. A to už vůbec nemluvím o tom, když během online schůzky zlobí připojení k internetu, nebo je prostě špatně rozumět.

A jak udržet pohodu zaměstnanců při práci na dálku?

Podle mě je jednoznačně nutné podchytit informovanost a motivaci zaměstnanců. Dodat jim pocit, že jsme na tom všichni stejně, musíme to zvládnout, a hlavně si také musíme pro práci z domova udělat dobré podmínky. Pro nás v HR je důležitým úkolem s lidmi pravidelně komunikovat a zjišťovat, jak se jim daří, jestli jim něco nechybí a dodávat jim pocit, že se o ně někdo zajímá. Celkově nám ale ve Sprinxu práce na dálku funguje, nijak zásadně neovlivňuje chod firmy a projekty pro zákazníky, a dokonce se ukazuje, že mnoho lidí pracuje efektivněji doma než v kanceláři.

Jak nyní řešíte osobní rozvoj a vzdělávání zaměstnanců?

Jelikož není možné setkávat se ve více lidech v zasedačkách nebo si pozvat lektora do firmy, najeli jsme na online školení, kde si naši zaměstnanci mohou projít různé kurzy, které jsou pro jejich profesní rozvoj důležité – ať už jde o oblast IT nebo soft-skills.
Ukazuje se ale, jak moc našim lidem chybí různé teambuildingy a firemní akce. Byli jsme zvyklí často pořádat výlety nebo si jen posedět a popovídat u dobrého jídla a pití. Vím, že některé firmy mají různé online večírky nebo sešlosti, ale udělali jsme si průzkum a zjistili, že o takovou formu setkávání u nás zájem není – kolegové říkají, že než se scházet online, tak raději zatím vůbec. Naopak se všichni těšíme, až bude možné uspořádat nějakou větší společnou akci, kterou si všichni užijeme.

Jak vám pomáhá HR portál Sprinx Empy?

Opravdu hodně. Sami jsme si vyvinuli a na nás samotných otestovali jednoduchý a svižný nástroj, prostřednictvím kterého máme kdykoli a odkudkoli k dispozici všechny potřebné informace nejen o současných zaměstnancích, ale také uchazečích o práci u nás. Už nemusíme řešit, ve které z tabulek jsou aktuální údaje nebo jak bezpečně sdílet informace o nových kandidátech. Myslím, že je na tomto řešení jasně vidět, že vznikalo v těsné spolupráci s HR a ne pod taktovkou vývojářů.