LinkedIn je B2B král sociálních sítí!

Vzpomínáte ještě, jak jsme jako B2B markeťáci byli před asi deseti lety u vytržení z možností využití Facebooku ke všemožným marketingovým aktivitám a kampaním? A cítíte, jak mu poslední roky došel dech? V B2B marketingu ale vlastně ten dech nikdy ani pořádně nepopadl. A že už zájem o Facebook není ani zdaleka takový jako dřív?

Pro mě je současným králem sociálních sítí pro B2B komunikaci LinkedIn. Ten má aktuálně tak našlápnuto, jako měl Facebook před těmi zmiňovanými zhruba deseti lety. Okruh uživatelů rapidně narostl, takže se aktuálně bavíme o nějakých 830 milionech lidí a 58 milionech registrovaných firem s jednou obrovskou výhodou, která se pro B2B markeťáky téměř rovná svatému grálu – víme kde uživatel pracuje, na jaké pozici a na jakých projektech, jaké má vzdělání a o jaká témata se profesně zajímá. Dostáváme do ruky nástroj, jak velmi efektivně oslovit specialisty, manažery nebo i celé vedení firmy s velmi personalizovaným sdělením. A já při pohledu na statistiky kampaní znovu zažívám až dětskou radost.

Proč právě LinkedIn?

Používáte současně LinkedIn i Facebook? A všimli jste si někdy, jak podvědomě „přepínáte“ svá očekávání, když přecházíte z jedné platformy na druhou? Nejste v tom sami. Facebook už skutečně považujeme primárně za místo, kde na nás hned po spuštění zaútočí fotopříběhy z dovolených, návody na DIY a (někdy) vtipná videa. Naopak na LinkedIn apriori přicházíme s očekáváním „work related“ obsahu. Přistupujeme k němu seriózněji, necháváme si doručovat odbornější obsah, obklopujeme se profesionálním a inspirativním publikem. Proto zde B2B kampaně fungují tak dobře. A proto je LinkedIn tak vhodný na generování leadů. Prostě u něj zapojujeme naše pracovní já.

Lead Generation Forms

LinkedIn nám usnadňuje práci i svými vestavěnými nástroji, z nichž za zmínku stojí rozhodně Lead Generation Forms. Ve své podstatě se jedná o reklamu vybavenou call-to-action tlačítkem, jehož součástí je zároveň formulář pro sběr kontaktů. Sami si přitom volíte, jaké informace potřebujete o leadu získat. Nejelegantnější varianta je LinkedIn profil a e-mail a i my s touto kombinací slavíme největší úspěchy. Navíc – tyto informace mají uživatelé sítě LinkedIn už předvyplněné, a tak vašemu potenciálnímu kontaktu stačí v případě zájmu o váš produkt či službu jen dvakrát kliknout. Snadněji už to snad ani nejde. Obrovskou výhodou je, že díky Lead Generation Forms obejdete nutnost přípravy landing page na vašem webu.

K čemu používáme LinkedIn ve Sprinxu?

Využití této profesionální sociální sítě je skutečně široké. V našem mixu si LinkedIn našel své místo jako kanál pro placené kampaně na vysoce specializované produkty a služby, jako jedno z míst, kde budujeme obchodní vztah s našimi klienty. Dále je pro nás také nepostradatelným pomocníkem při posilování brandu a PR a v neposlední řadě využíváme obrovských možností kolaborace díky profilům našich drahých kolegů, odborníků v různých segmentech IT. Samostatnou kapitolou je pak samozřejmé využití pro nábor nových posil do našich týmů a moje oblíbené Learning – školící centrum s řadou videí o marketingu, prodeji, řízení lidí a dalších dovednostech. Stejně jako Facebook navíc LinkedIn nabízí i velmi přívětivého správce reklam, včetně WYSIWYG editoru.

Kdy se hodí Facebook a kdy LinkedIn?

Facebook bezpochyby svoje místo v marketingu má, ale je vhodný zejména pro B2C, kdy nabízíte obecný produkt a cílíte spíše podle zájmů a lokalizace. LinkedIn je oproti tomu vhodný pro B2B komunikaci, kdy prodáváte specifický produkt či službu a cílíte na konkrétní pracovní pozici či zařazení nebo oblast zájmu.

Chcete sledovat novinky ve Sprinxu nebo se s námi pobavit přes LinkedIn? Najdete nás na linkedin.com/company/sprinx-systems-a-s-.