Když hrajete fér, klienti to ocení

Pro mnoho vývojářských firem projekty dodané klientům v podstatě končí s jejich implementací a předáním zákazníkovi. Pro nás ve Sprinxu je to ale vlastně teprve začátek.  

Pokud si u nás klienti pořídí nějaké řešení, typicky e-commerce platformu pro provozování svého e-shopu, celkem oprávněně očekává, že bude nejen fungovat, ale také že bude i do budoucna splňovat jeho měnící se potřeby. Pro naše projektové týmy to znamená, že práce pro klienty nepředstavuje jednorázové dodávky řešení, ke kterým se následně po smluvenou dobu poskytuje technická podpora, ale komplexní službu, představující kontinuální rozvoj celého řešení po mnoho následujících let.

Vývoj, co nikdy nekončí

Naše metodika vývoje řešení pro klienty a jejich následné údržby a rozvoje respektuje postupy CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery), které podporují naši schopnost rychle dodávat nové verze softwaru. To nám umožňuje pružně reagovat na změny požadavků zákazníků a také rychle opravovat případné chyby. Současně to ale klade vysoké nároky na koordinaci v rámci týmu i s klientem, stejně jako efektivní komunikaci o změnách či novinkách.

Pokud se navíc bavíme o komplexní službě po naše klienty, měli bychom to být právě my, kdo s nápady na změny a novinky bude přicházet za klientem, a nikoli naopak. Je to ostatně logické – náš klient je expertem v oboru svého podnikání a my zase specialisté na digitální transformaci. A ta je v dynamickém, extrémně konkurenčním světě obchodování po internetu skutečně nezbytná.

Kontinuální vývoj projektů ale vyžaduje také hodně odlišný přístup ke složení vývojových týmů a jejich řízení, stejně jako nástroje na automatizované testování dodávaných aplikací a systémů i monitorování jejich provozu a parametrů výkonu. Získané informace jsou velmi cenné pro zlepšování kvality softwaru a prioritizaci dalšího vývoje, ale vyžadují další schopnosti pro jejich správnou interpretaci a využití. Jedna věc je totiž monitorovat systémy z hlediska jejich technické funkčnosti, což nám poskytne informace o dostupnosti nebo rychlosti odezvy e-shopu, ale asi ještě daleko důležitější je monitorování z byznysového hlediska. K čemu by byl e-shop, který sice bezvadně funguje, ale přesto z něj nechodí žádné objednávky?

Metoda CI/CD má také významný vliv na firemní kulturu, která musí být založena na spolupráci, transparentnosti a vůli k neustálém zlepšování. Často je potřeba změnit zavedené postupy a podporovat více otevřenou komunikaci mezi vývojáři, testery a dalšími členy týmu, a především pak mezi projektovými manažery a klienty.

Péče o zákazníky nejde do detailů sepsat do procesů a pravidel – je o intuici a vztahu se společnou motivací a cíli.

Každý projekt bereme za svůj

Ve Sprinxu je kontinuální vývoj řešení dodaných klientům hlavním prostředkem k navázání dlouholeté spolupráce. A proto jsme mu přizpůsobili strukturu firmy i způsob našeho obchodování a následného řešení projektů.

Prakticky veškeré vývojové kapacity Sprinxu jsou dnes zapojeny do rozvoje stávajících projektů a řešení. Ctíme přitom pravidlo, že tým, který dodané řešení pro klient vyvíjel, ho bude také dále spravovat. Jen tak udržíme kontinuitu i know-how, získané během implementace a další spolupráce s klientem. Každému projektu se věnuje více členů týmu, abychom za všech okolností udrželi zastupitelnost.

Kromě nezbytných technických znalostí je další ze základních ingrediencí nepřetržitého vývoje také komunikace. Proto má každý klient Sprinxu k dispozici nejen nepřetržitě dostupnou technickou podporu, ale také svého projektového manažera, který s ním bude „žít jeho projekt“.

Co to znamená? Že jsme připraveni nejen reagovat na požadavky klienta, ale také se aktivně zabýváme tím, jak řešení dodané klientovi ve skutečnosti funguje, zdali plní svoje úlohy a také navrhujeme jeho možná vylepšení a inovace. A také že se nesnažíme vždy dodat co máme, ale jen to, co je opravdu potřeba.

Nejlepší řešení nemusí být to nejdražší

Při návrhu nových řešení musíme respektovat skutečnost, že vlastní, na míru vyvinutou e-commerce platformu si dnes mohou dovolit jen větší obchodníci. A jen málokdo takové řešení zvolí hned na začátku svého obchodování po internetu. Dobře víme, že naši klienti chtějí vidět výsledky co nejdříve, a proto se snažíme zvolit řešení, které bude možné nasadit relativně rychle, abychom si na něm mohli s klienty ověřit, že má pro něj obchodování skutečně smysl.

Vedle zakázkově vyvinuté e-commerce platformy jsme dnes schopni ve velmi krátké době postavit nový e-shop na vyspělé cloudové platformě Shopify nebo rychle spustit obchodní kanál pro velkoobchodní zákazníky na naší platformě B2B Ready. A dokonce máme řešení i pro klienty, kteří chtějí obchodovat po internetu, ale nemají zatím v úmyslu postavit si vlastní e-shop.

Takovým obchodníkům pomůžeme s nastavením jejich datových feedů s informacemi o nabízených produktech na vhodném internetovém tržišti (marketplace) a pomůžeme jim s digitálním marketingem i vyhodnocením úspěšnosti prodeje.

A pro koho je vlastně prodej přes marketplace vhodný? Především jde o snadný způsob, jak si ověřit zájem o konkrétní produkty a vyzkoušet si (alespoň částečně) procesy spojené prodejem po internetu nebo kampaně na podporu prodeje.

Klienty ale upozorňujeme také na nevýhody prodeje na internetových tržištích. Patří k nim samozřejmě především provizní systém provozovatele marketplace platformy, ale také velmi omezené možnosti podporovat na internetovém tržišti svůj brand. Pro prodej přes marketplace jsou také vhodné především produkty, u kterých je obchodník schopný nabídnout skutečně konkurenceschopnou cenu, nebo jsou v nějakém ohledu unikátní, takže v rozsáhlé nabídce internetového tržiště nezapadnou.

Mladší generace má často problém s komunikací, a především se sdělováním špatných zpráv.

Všechna řešení časem zastarají

Protože se u nás vždy snažíme klientům poskytovat nejlepší řešení, řešíme s nimi nejen otázky e-commerce, ale i komplexní digitální transformace. To často znamená výměnu nebo modernizaci obchodního systému, a to podle konkrétní situace a dlouhodobých cílů klienta. V praxi to obvykle znamená, že namísto zachování původního, zakázkově vyvinutého řešení doporučujeme přechod na standardizovanou platformu. Ve světě rychlých technologických změn totiž každá technologie časem zastará – a právě tehdy je zásadní mít partnera, který na změny reaguje včas.

Výměna obchodního systému za modernější platformu, která umožňuje nasazovat nové funkce a technologie, včetně umělé inteligence (AI), je důležitým milníkem. AI přináší obrovské možnosti, ale i zde platí, že je klíčové hledat především její přínos pro konkrétní obchodní cíle, než přistoupíme k implementaci. Naším cílem není jen „prodávat“ technologie, ale poskytovat nástroje, které mají pro klienta skutečnou hodnotu. Společně hledáme řešení, které nejen odpovídá jeho potřebám, ale i dlouhodobě přispívá k úspěchu.

V poslední době například převádíme některé klientské e-shopy ze zakázkových platforem na cloudové řešení Shopify. Důvodem není jen technická zastaralost původního řešení, ale i zajištění dlouhodobé flexibility, kterou moderní obchodní systémy dnes nabízejí. Shopify v této oblasti vyspěl natolik, že se stal výhodným řešením pro většinu B2C i B2B klientů. Tato platforma je jednoduše nastavitelná, umožňuje integraci s ERP systémy a hladký převod datových feedů – vše, co moderní obchodní systém vyžaduje.

S klienty pracujeme na implementaci i optimalizaci těchto systémů s ohledem na jejich obchodní vize, nikoli jen krátkodobé potřeby. I díky tomuto přístupu jsme pro mnohé z nich dlouhodobým partnerem, se kterým spolupracují více než deset let. Ve světě rychlých inovací je totiž zásadní mít partnera, který vás provede digitální transformací a zůstane vaším spojencem, ať už se technologie budou ubírat kamkoliv.

Nutnost zásadní inovace stávajícího řešení je klíčovým okamžikem, kdy se klient rozhoduje, jestli s námi bude pokračovat dál.

3 jednoduché kroky k obchodování na internetu

Rádi byste rozšířili svoje podnikání o prodej po internetu, ale vidíte v tom mnoho překážek? Ukážeme vám, že obchodovat na internetu můžete i bez vlastního e-shopu.

S naším balíčkem služeb můžete hned na začátku zcela obejít nejnáročnější kroky budování vlastního e-shopu a vstoupit do světa e-commerce už během pár týdnů. K nezbytné konsolidaci produktových dat, nastavení procesů a budování vlastního e-shopu se můžete vrátit později – jakmile si ověříte, že je o vaše zboží na internetu opravdu zájem.

Začněte opravdu hned

Pomůžeme vám v co nejkratší době vystavit na internetu výběr z vašich produktů a začít obchodovat online:  

  1. Společně s vámi vytipujeme produkty, které můžete na internetu nabídnout za konkurenceschopnou cenu. Důležité je mít k těmto produktům datové feedy – tedy popisy a fotografie, použitelné bez dalších úprav na internetu. U větších dodavatelů a výrobců je to dnes zcela běžné, stačí se zeptat.
  2. Vybereme vhodná internetová tržiště (marketplace) a napojíme do nich datové feedy. Současně nastavíme výměnu dat, na základě které vám budou chodit objednávky od zákazníků. Vůbec nemusíme zasahovat do vašeho ERP ani účetního systému – vše bude fungovat zcela samostatně.
  3. Aby začaly objednávky opravdu chodit, připravíme a spustíme úvodní reklamní kampaň na internetu.

To vše zvládneme během pár týdnů a s minimálním úsilím na vaší straně. Jakmile začnou přicházet nové objednávky, pomohou vám naši konzultanti s nastavením a osvojením procesů jejich vyřízení ke spokojenosti zákazníků.

Povedlo se? Postupujeme dál

Běžně stačí několik týdnů, abychom mohli společně vyhodnotit úspěšnost prodeje vašeho zboží po internetu a rozhodnout se o dalším směřování vašich e-commerce aktivit.

Podařilo se se nám trefit do potřeb zákazníků a objednávek chodí tolik, že je nestíháte vyřizovat? Pak můžeme společně postavit kvalitní B2C nebo B2B e-commerce řešení s vysokou úrovní automatizace při zpracování objednávek a spustit další kampaně.

Ukáže se prodej přes internetová tržiště jako vhodné rozšíření vašeho obchodování do online prostoru? Tak jej nastavíme i pro vaše další produkty a budeme udržovat jako váš nový, plnohodnotný prodejní kanál, včetně podpory prodeje pravidelnými kampaněmi. 

Začít prodávat na internetu může být opravdu snadné. Spojte se s námi a ukážeme vám, jak začít obchodovat i bez e-shopu.

Marek Libra, Sprinx CICD