Jste ready na B2B? 5 otázek, na které byste měli znát odpověď

Mnoho z našich klientů nyní rozjíždí online B2B obchodování. Uvědomují si, jak je stávající model obchodních zástupců, putujících po zákaznících a zapisujících objednávky do Excelu, neudržitelný.

Digitalizace obchodování s podnikovými zákazníky je jedinou možností, jak zvýšit efektivitu B2B obchodování, a se stejným – nebo i nižším – množstvím zdrojů obsloužit více zákazníků a setrvale zvyšovat obrat. Když výrobce, distributor nebo velkoobchodník poskytne svým podnikovým zákazníkům možnost jednoduše zadávat objednávky do B2B e-shopu, nabídne jim službu, po které často sami volají. Svým obchodníkům navíc poskytne více času, který mohou věnovat nejdůležitějším nebo nejnáročnějším odběratelům.

E-commerce v B2B ale vyžaduje trochu jiný přístup, než obchodování s koncovými zákazníky prostřednictvím běžného e-shopu. I proto se naši konzultanti u zákazníků opakovaně setkávají s pěti nevyřešenými otázkami:

  1. Jak jsou pro B2B obchodování připravena data?

Základem digitalizace B2B prodeje je datová hygiena. Ve skutečnosti se ale obchodníci potýkají s roztříštěnými datovými zdroji a extrémně složitou kategorizací produktů. Naši konzultanti proto pomohou s navržením vhodné datové struktury B2B e-shopu a napojením e-commerce platformy na data z ERP i ostatních systémů.

2. Jaké jsou potřeby a požadavky nejdůležitějších zákazníků?

Začít zkoumat skutečné potřeby nejdůležitějších zákazníků až během implementace B2B e-shopu je pozdě. Potřeby zákazníků musí stát na samém počátku digitalizace a návrhu vhodného e-commerce řešení. Pomůžeme vám klást vašim zákazníkům správné otázky a zajistit pro ně nejefektivnější proces nakupování.

3. Přesahuje váš projektový plán na zavedení B2B e-commerce horizont jednoho roku?

Pokud projektování a implementace nové e-commerce B2B platformy zabere rok nebo snad dokonce dva, znamená to jediné – v okamžiku spuštění bude trh už úplně jinde a podstatná část investice bude zcela ztracená. Proto začněte co nejrychleji. Navrhneme a postavíme vám plně funkční a pro zákazníky zcela použitelnou B2B platformu, kterou je možné dále rozvíjet a vylepšovat – i na základě zpětné vazby od zákazníků.

4. Kdo bude váš projekt digitalizace B2B obchodování řídit?

Na počátku rozhodnutí o zavedení e-commerce platformy pro B2B obchodování samozřejmě stojí majitelé a ředitelé firem. Ale pokud řízení projektu nedelegují, bude to znamenat průtahy v jeho přípravě i implementaci. Sestavte si tým, který bude za váš projekt zodpovědný a poskytne konzultantům všechny potřebné vstupy i zpětnou vazbu.

5. Jaké prostředí a možnosti vašim podnikovým zákazníkům nabídnete?

Smyslem zavedení e-commerce do B2B je především zrychlení a zjednodušení obchodování. To ale znamená nejen navrhnout přehledný design B2B e-shopu s jednoduchou informační architekturou. Podnikoví zákazníci zpravidla objednávají úzký sortiment produktů, tak proč jim nevytvořit vlastní sekce, aby se nemuseli opakovaně proklikávat desítkami kategorií zboží. Pro největší zákazníky dává smysl členění produktů podle jejich oddělení či divizí a samozřejmostí jsou nákupní seznamy pro opakované použití nebo dávkový import objednávek podle produktových kódů. Zvolte si B2B platformu, která takové možnosti vašim zákazníkům poskytne.

Existuje několik možností, jak vybudovat B2B e-shop. Sprinx staví nové e-commerce projekty na vlastním řešení B2B Ready i na platformě Shopify. K aktuálním projektům Sprinxu patří například B2B e-shop s ochrannými oděvy a pomůckami Blyth, e-shop vybaveniprouklid.cz společnosti AllServices Group s mnoha tisíci položek nebo e-shop s nerezovými a skleněnými výrobky společnosti Umakov, která s pomocí e-commerce platformy od Sprinxu obchoduje hned na osmi evropských trzích. Na cloudové platformě Shopify postavil Sprinx nový e-shop prodejce nářadí a dílenského vybavení Pro Export Plus, stejně jako internetový obchod Myslivost se zbožím pro myslivecké spolky.

Zákazníci nepřijdou sami

Postavení B2B e-shopu je ale jen začátek. O nové možnosti obchodování je potřeba dát zákazníkům vědět a pak také soustavně podporovat návštěvnost vašeho e-shopu a pracovat na konverzním poměru.

Ve Sprinx Digital se zabýváme veškerými formami online marketingu a pomůžeme i vám – ať už chcete přivést nové zákazníky do vašeho nového B2B e-shopu nebo postavit kompletní strategii komunikace na internetu.

Chcete digitalizovat vaše B2B obchodování nebo nastartovat online marketing? Spojte se s námi pro nezávaznou konzultaci.

Autor: Vít Madron, E-commerce Competence Leader