S bezmála 14 lety strávenými ve Sprinxu je Jiří Jinger jedním ze služebně nejstarších zaměstnanců. Od začátku má na starost především cloudové služby Sprinxu na platformě AppOn.cloud, která se dříve nazývala SoftwareHosting.cz. Postupem času přibral do svých kompetencí kybernetickou bezpečnost a dnes je jako člen představenstva nejen CSO Sprinxu, ale také zodpovídá za rozvoj všech produktů společnosti a nově i služeb v rámci Sprinx BPO. Jako dlouholetý hudebník si při práci s AI uvědomil, že umělá inteligence sice dokáže velmi efektivně tvořit i hudbu, ale chybí jí duše živých skladatelů a textařů.

Umíme pro klienty postavit hybridní a bezpečné cloudové prostředí a přizpůsobit jim cloudové služby na míru. Navíc se k nám mohou kdykoli dovolat.

1 Jak se během posledních let vyvinuly cloudové služby Sprinxu?

Především jsme se hodně posunuli z technologického hlediska. Vždy jsme sázeli především na kvalitu a spolehlivost, ale dnes nabízíme i řadu služeb, které hodně poskytovatelů cloudu neumí, anebo si tím jednoduše nechtějí komplikovat život. Jde například o hostování více různých účetních aplikací pro jednoho klienta na jednom serveru nebo přístup k hostovaným aplikacím prostřednictvím webového rozhraní. Velmi se také soustředíme na bezpečnost a umíme klientům připravit cloudovou infrastrukturu doslova na míru.

2 Jak může AppOn.cloud od Sprinxu konkurovat globálním poskytovatelům cloudu?

Především flexibilitou a osobním přístupem. Rádi říkáme, že jsme „cloud s adresou“ – naši klienti prostě přesně vědí, kdo se o jejich aplikace a data stará a kam se obrátit, když něco nefunguje nebo potřebují cokoli upravit. To je pro mnoho klientů důležitější než nejnižší cena nebo velké jméno. Že to děláme dobře, dokazuje například naše partnerství se skupinou Seyfor, která si AppOn.cloud od Sprinxu zvolila jako platformu pro hosting svého ERP pro své zákazníky.

3 Jsou data a aplikace v cloudu opravdu bezpečnější?

Pro mnoho firem je těžké si to připustit, ale naše zkušenost ukazuje, že hlavně v menších podnicích je úroveň zabezpečení dat zcela nedostatečná. A dokud skutečně nenastane problém, tak se bezpečnost ani příliš neřeší. Firmy třeba mají zálohovací zařízení, ale už nikdo nekontroluje, jestli se data opravdu zálohují a jak. Nebo se pořídí bezpečnostní řešení, ale už chybí administrátoři se znalostmi a zkušenostmi, jak jej správně nakonfigurovat a spravovat. V cloudu se ale jedno velké bezpečnostní řešení rozloží mezi více zákazníků, a tak na něj mohou dosáhnout i malé firmy.

4 Jak časté jsou kyberútoky na AppOn.cloud a v čem spočívají?

Na monitoringu z provozu vidíme, že se útočníci snaží najít mezery v našem zabezpečení, ale když neuspějí, tak jdou dál. Pokud nejde o cílený, ale spíše plošný útok, typicky na základě nějaké neošetřené zranitelnosti, mají hackeři na výběr dost cílů se slabší ochranou, než aby plýtvali úsilím a zdroji na kvalitně zabezpečených systémech. V minulosti jsme zaznamenali i několik DDoS útoků na weby našich zákazníků, ale dokázali jsme je celkem rychle vrátit do běžného provozu.

5 Jak se kyberbezpečnost promítá do vašeho soukromého života?

Abych si udržel přehled a aktivně se věnoval bezpečnosti IT i ve volném čase, mám doma infrastrukturu podobnou té, kterou nasazujeme u malých a středně velkých firem. Vzhledem k rizikům, která na internetu hrozí mým dětem, se snažím aplikovat pravidla pro jejich proaktivní ochranu, přičemž využívám moderní technologie. Ale technologie nejsou vše – je důležité zajímat se o to, co děti na internetu dělají a kolik času zde tráví. Snažíme se je vést k tomu, aby měly i jiné zájmy, jako je sport nebo pohyb, a aby technologie nebyly jejich jediným koníčkem.

Myšlenka cloudu sice spočívá v decentralizaci, ale když se něco pokazí, je lepší mít „cloud s adresou“.

Jiří Jinger, AppOn.cloud