https://sprinx.com/

Jak to vidí Vít Madron

Koronakrize ukázala na slabé místo

Jarní nástup pandemie nového koronaviru znamenal obrovský nápor na e-shopy dodávající potraviny a další zboží denní potřeby. Přechod značného množství lidí do režimu práce z domu a následné uzavření většiny kamenných prodejen pak prověřilo i schopnosti obchodníků s elektronikou, oděvy a dalším spotřebním zbožím. Kdo nebyl schopen prodávat on-line, přišel během uzavření provozovny o veškerý zisk.

I obchodníci, s nejlepšími a nejvýkonnějšími e-commerce platformami ale během krizových situací narážejí na svoje limity v otázce logistiky. Skokový nárůst poptávky znamená rychlé vyčerpání skladových a přepravních kapacit, a tedy i zpoždění nebo oddalování termínů dodání. Rychlá dodávka zakoupeného zboží je ale naprosto zásadní při on-line prodeji potravin a obrovsky důležitá i v případě spotřebních produktů. Prodlužování termínů dodání znamená rychlou ztrátu zákazníků, kteří nebudou na zboží čekat několik dní.

Chytřejší logistika

Bojištěm, na kterém se budou e-shopy v následujících měsících a letech utkávat, je právě logistika. Velké e-shopy již zjistily, že se nemohou spolehnout jen na přetížené přepravní firmy nebo poštu, ale musí se o dopravu zboží zákazníkům postarat samy. Právě proto jsme svědky rozšiřování sítě výdejních boxů, kde si nákupy vyzvedáváme cestou z práce. Pokračováním tohoto modelu bude například komunitní dodávání zásilek z e-shopů do boxů sdílených v rámci firem nebo bytových domů a v budoucnu pak najdeme box na příjem zásilek u každého rodinného domu.

I do výdejních boxů nebo výdejen v kamenných obchodech ale musí zásilky někdo přivézt. A právě zde nastupují do ringu softwarová řešení logistiky, jejichž úkolem je obsloužit maximu zásilek s minimem přepravních prostředků. Jedná se o velmi složitý algoritmus, ve kterém vůbec není snadné správně nastavit počet rozvážkových aut podle plánovaného vývoje počtu objednávek.

Další proměnnou, která velmi zvyšuje komfort zákazníka, jsou časová okna rozvozu, díky kterým si může zákazník co nepřesněji zvolit čas dodání zboží. Obchodník přitom musí zajistit, aby byl v nejžádanějších časech těchto oken dostatek a aby byly avizované časy skutečně dodržovány.

Rozvážnými kroky vpřed

Aby e-shopy vyhověly požadavku na rychlé dodání zboží zákazníkům, neobejdou se bez zásadní aktualizace svých logistických procesů a pokročilého systému logistiky, který bude pracovat s mnoha datovými zdroji – od okamžitého stavu zboží ve všech skladech, přes analýzu průběhu a predikce vývoje objednávek až po informace o aktuální dopravní situaci.

Kamenné pobočky se postupně stanou klíčovou součástí tohoto logistického procesu. Budou vznikat lokální distribuční centra a doručení zboží zákazníkům tak bude rychlejší. Budeme sledovat, jak personalizace proniká do koncového článku logistiky.

Zlepšování bude postupné a současně s rostoucí rychlostí a časovou přesností dodání zboží budou postupně přibývat regiony, kde se zákazníci mohou spolehnout, že jejich zboží dorazí včas. Ve výsledku zákazník nebude muset myslet na to, že má dnes přebrat několik zásilek.