Jak to vidí Vít Madron

Ve Sprinxu Vít Madron pracuje od léta roku 2019, kdy začal vést klíčovou divizi E-commerce. K obchodování na internetu má velmi blízko – svůj první komerční web spustil ještě před dokončením střední školy. Krátce nato vybudoval svůj první e-commerce projekt, spustil vlastní e-shop a vyvinul affiliate program. Vždy si rád zahraje tenis a často s rodinou cestuje obytným autem po Evropě.

E-shop budoucnosti bude neviditelný
Návyky a požadavky zákazníků při nakupování na internetu se mění, ale základní nároky zůstávají – nákup musí být snadný a velmi rychlý a zboží co nejdříve doručeno. Tyto základní požadavky ve svém důsledku vedly k tomu, že jsou si (především ty velké) e-shopy velmi podobné – zákazník už intuitivně ví, co kde najde a jeho nákup je odbaven na jednostránkovém košíku. Máme zde tedy v podstatě standard, jak postavit front-end e-shopu a nějakou převratnou změnu v blízké době nečekejme.
Dvě covidová léta také zásadně akcelerovala snahy obchodníků o zlepšení logistiky, protože když je internet jediným místem, kde lze zboží nakoupit, je rozhodující nejen cena (která je dnes u velkých obchodníků prakticky vyrovnaná), ale zejména schopnost zboží rychle dodat zákazníkovi. Dnes máme tedy výdejní boxy na každém rohu a chytří obchodníci i dopravci je dokonce sdílejí. Doručování pomocí dronů? To je u nás jen hudba budoucnosti.

Jak se odlišit?
Obchodníkům tedy nezbývá než si opět lámat hlavu, jak se na trhu odlišit. V zásadě se přitom rýsují hned dvě příští „velké věci“ v e-commerce. První z nich je jednoznačně automatizace – jen trochu v jiném smyslu než automatická personalizace a automatizované zpracování objednávek nebo vytváření kampaní na podporu prodeje. Budoucností je automatizovaně řízený e-shop, kdy se na základě analýzy dat a s pomocí strojového učení například automaticky naskladňuje zboží na dle sezóny, předpovědi počasí nebo úspěšnosti marketingových kampaní výrobců (měřené podle odezvy v sociálních médiích). To vše už je dnes možné a největšími obchodníky využívané. Stejně tak už třeba systémy používané ve farmacii automaticky objednávají léky, které ve skladu lékárny docházejí a které se například během chřipkové sezóny nejvíce prodávají. Na takový způsob velkoobchodního (B2B) obchodování připravujeme i naše vlastní řešení Sprinx B2B Ready.
Druhou zásadní změnou je obchodování na platformách, na kterých se zákazníci vyskytují ve svém volném čase. Nejdále jsou v tomto sociální sítě, především Instagram či Tik Tok, a rychle roste obchodování přes Facebook. S lokalizací hlasových asistenčních služeb se tento způsob nakupování dostane i k nám (například v USA už takto někdy nakoupilo přes 30 % zákazníků). Tzv. s-commerce (social commerce) čeká jednoznačně skvělá budoucnost.

Nezbytný základ
Co mají oba tyto trendy obchodování na internetu společné? Vůbec u nich nezáleží na grafickém provedení front-endu e-shopu. Automatizaci zákazník vnímá v tom, že rychle dostane požadované zboží, a při nákupu v rámci sociální sítě stránky e-shopu vůbec nenavštíví. Nastupující generace zákazníků chce k nakupování používat ten kanál, který je jí v dané chvíli vlastní.
Pro obchodníky to znamená, že potřebují dokonalý základ v podobě servisně orientované architektury (SOA) a robustního back-endu, který obslouží všechny nové datové zdroje a obchodní kanály. Už teď mají náskok obchodníci, kteří již SOA platformu a kompletní oddělení front-endu využívají.