Generace Z zpochybňuje hodnoty a pravidla

Náborovým procesem ve Sprinx Systems procházejí desítky nových uchazečů měsíčně. Zeptali jsme se proto psycholožky Marty Boučkové a Hanky Tomešové, vedoucí personálního oddělení Sprinx Systems, jak se jim pracuje se zástupci různých generací.

Jak se liší přístup k zaměstnání v různých generacích mladých lidí?

Marta Boučková: Období formace mladých lidí dnes trvá delší dobu. Lidé z generace X už ve 24 letech prakticky všichni pracovali, zatímco lidí z generace Y ve stejném věku ještě neví, co budou dělat. Pro zástupce generace X je důležitá osobní svoboda, generace Y chce delší na rozhodování a nejmladší lidí z generace Z nevěří vzdělávacímu systému, zpochybňují hodnoty a nechtějí se podřídit pravidlům. Obecně mizí pravidla a vymezení rolí, pokora i přirozená ohleduplnost vůči ostatním lidem.

Chybí mladé generaci nějaké schopnosti?

Marta Boučková: Abychom byli schopni fungovat ve společnosti, musíme dát nejmladší generaci prostor, ale musíme jí zároveň citlivěji nastavovat pravidla. Je potřeba učit lidi více komunikovat, protože například vyjadřují svoje emoce emotikony, namísto toho, aby mluvili osobně. Hodně se proto investuje do školení komunikace a emoční inteligence – učíme lidi, aby se dívali do očí, děkovali nebo prosili.

Jaké jsou vaše zkušenosti s náborem mladých lidí?

Hanka Tomešová: Setkáváme se často s mladými lidmi, kteří v krátké době prošli více pozicemi a často přesně nevědí, co chtějí dělat. Nejraději si chtějí vyzkoušet více věcí a často se nám hlásí i kandidáti, kteří nemají v podstatě žádnou zkušenost v oboru, ale chtějí do IT proniknout. Mladí lidé také často chtějí hodně a dlouhodobě cestovat v průběhu zaměstnání a automaticky očekávají časovou flexibilitu. Poptávají práce na částečný i plný home office a záleží jim na tom, aby práce měla smysl a bavila je. Také je pro ně důležitý i volný čas.

Liší se způsob náboru zaměstnanců podle generací?

Hanka Tomešová: Při náboru stále méně fungují klasické pracovní inzeráty. Mladší ročníky se nám hlásí i přes sociální sítě a relativně nové portály, zprostředkovávající zážitky ve firmách. Kandidáty také mnohem více zajímá, jak to ve firmě skutečně chodí. Pro úspěšný nábor je dnes nezbytná rychlá odezva po reakci kandidáta, aktivní oslovování kandidátů, krátké výběrové řízení a rychlá zpětná vazba po pohovoru.