E-shopy umožňují platby kryptoměnami

Názory na kryptoměny se různí – pro někoho jsou skvělým investičním nástrojem, pro jiné zase největším „letadlem“ všech dob. Jak se na ně můžeme dívat očima provozovatele e-shopu?

Kryptoměny, jako digitální platební prostředek (schválně se vyhýbám slovu peníze), který se pyšní svojí snahou o co největší decentralizaci, jsou obrovským trendem posledních let. Zatímco dopisuji tento článek, tak má bitcoin (BTC) za sebou své další „all time high“ a na světě přibylo dalších několik desítek adopterů, hodlerů a krypto investorů. Protože je svět kryptoměn živoucí a neustále se rozvíjí, dokázal si poradit i s problémem, se kterým se nejen bitcoin trápil prakticky od svého počátku – tedy špatnou škálovatelností a relativně vysokými poplatky. Prakticky to tedy znemožňovalo každodenní placení prostřednictvím mikrotransakcí kryptoměnami třeba za kávu, parkování či nákupy. To ale nyní řeší druhá vrstva bitcoinu – platební protokol Lightning Network.

Proč by mě to mělo zajímat?
Pokud provozujete e-shop, je nabídnutí možnosti plateb Bitcoinem (nebo třeba i dalšími kryptoměnami) přirozeným krokem kupředu v rámci zlepšování zákaznického zážitku. Česká republika je navíc jednou ze zemí kryptoměnám zaslíbených, a tak nějaký token již vlastní každý sedmý dospělý Čech. Zejména mladá generace tuto platební alternativu velmi vítá. Dalším důvodem a argumentem může být chargeback, tedy možnost zrušení platby zákazníkem, která například u bitcoinu nehrozí. Navíc v případě výplachu, tedy většího propadu trhu, budou někteří držitelé kryptoměn se slabšími nervy více náchylní k tomu, že je začnou směňovat nejen zpět do klasických měn, ale i do zboží.  

Implementace kryptoměn do e-shopu
Existuje několik cest, jak můžete svým zákazníkům v platební bráně zpřístupnit platby kryptoměnami. Nejjednodušší to mají české eshopy s platební bránou GoPay, ve které je možné aktivovat platby kryptoměnami jednoduchým povolením této možnosti v administraci. Pozornost si také bezesporu zaslouží společnost Confirmo, resp. stejnojmenná platební brána s podporou kryptoměn. Ti z vás, kteří provozují své e-shopy na platformách, jako jsou například Woocommerce, Prestashop, Magento nebo Shopify, mají k dispozici pluginy (moduly), které jsou připraveny zpřístupnit zákazníkům platby nejznámějšími kryptoměnami jako bitcoin, ethereum, cardano, litecoin, solana a dalšími. A pro provozovatele e-shopů, kteří kryptu příliš neholdují, existuje možnost kryptoměnu přímo směnit do nějaké tradiční fiat měny, ve které se platba připíše na účet.

Sečteno a podtrženo
Možnost zaplatit nákup pomocí kryptoměn je pro zákazníky lákavá a stále se rozšiřující komunita držitelů těchto platebních prostředků představuje nezanedbatelnou cílovou skupinu. Aktuálně jsou v České republice už stovky e-shopů a dalších míst, kde kryptoměny akceptují. Mezi nejvýznamnější adoptery lze řadit obchodníky jako Alza.cz, Pilulka.cz či InSPORTline nebo společnost Pražská plynárenská. Z pohledu legislativy prozatím v Evropské unii nic nenasvědčuje tomu, že by se chystaly podobné zákazy využívání kryptoměn, jako tomu je například v Číně.

Chtěli byste svým zákazníkům umožnit platby v kryptoměnách, nebo se obecně o tomto trendu dozvědět víc? Neváhejte nás kontaktovat.