E-COMMERCE řešení se přesouvají do cloudu

Od softwarů pro internetové obchodování provozovaných v lokálních, nebo dokonce ve vlastních datových centrech na on-premise technologiích se bude postupně upouštět. Pro uživatele to však neznamená, že musí ve svém podnikání provést zásadní technologickou revoluci. U nás ve Sprinxu jsme totiž vyvinuli evoluční postup kombinující výhody moderních platforem, jako je Microsoft Azure, s možností využít stávající řešení napsané např. v Microsoft.NET. Díky tomu nemusí klient vyměnit celé řešení, ale pouze jeho část.

Sprinx má v současné době připraven front-end pro e-commerce řešení postavený kompletně na technologiích cloudové platformy Microsoft Azure. S našimi zákazníky již přitom realizujeme první webové projekty. Klienti na nich oceňují především výrazně (často až desetinásobně) rychlejší odezvu webové aplikace i možnost snazšího nasazení e-commerce funkcí téměř do jakékoli webové prezentace bez ohledu na to, na jaké platformě aktuálně běží. Výhody našeho front- -endu jsou zřejmé a ocení je provozovatelé všech větších e-commerce řešení. Především jim zcela odpadne starost o hardwarovou infrastrukturu bez ohledu na aktuální potřebu výkonu při běžném provozu i ve špičkách nákupní sezóny. Také není nutné řešit dostupnost aplikací a databáze, stejně jako zabezpečení dat. Přenos komplexnějších e-commerce řešení do cloudu však není triviální záležitostí už jen proto, že se využívají zcela jiné technologie. V případě Azure to třeba znamená nasazení bezserverového a podle potřeby škálovatelného prostředí Functions, ve kterém je možné vytvořit všechny nutné aplikace. Základ pak tvoří globálně distribuovaná databázová služba Azure Cosmos DB, jejíž maximální dostupnost lze zajistit distribucí do vybraných datových center po celém světě a nepřetržitým replikováním obsahu. Pokud dojde k výpadku některého z center, je klient nakupující v e-shopu plynule přesměrován do jiného, geograficky odděleného datového centra s aktuální replikou databáze. Jediným důsledkem takového výpadku je vyprázdnění nákupního košíku, pokud již obsahoval nějaké položky.

NAŠE ŘEŠENÍ ŠETŘÍ KLIENTŮM PENÍZE

Vyměnit celé e-commerce řešení by pro naše zákazníky představovalo nemalé finanční náklady. Proto jsme ve Sprinxu vymysleli výrazně levnější metodu, kdy do nových technologií přesuneme jen tu část řešení, ve které uživatelé denně pracují – tedy samotný web. Správu dat pro tento web či e-commerce řešení umíme ponechat ve stávající aplikaci (např. CMS Kentico) a jednoduše pak tuto frontendovou a backendovou část propojíme. Vznikne tak hybridní řešení, které může z části ležet v původním datovém centrum, a novou část můžeme provozovat novým způsobem. Nebo to stejně jako v případě e-commerce řešení společnosti ESET přesuneme do Azure, ale správu dat opět ponecháme v již existujícím CMS Kentico.