Do nového roku s novým e-shopem

Ve Sprinx Systems jsme se v roce 2023 vydatně věnovali možnostem, které skýtá e-commerce platforma Shopify. Vyslyšeli jsme tak požadavky těch zákazníků, pro které jsou velká robustní řešení na míru příliš velká pro jejich potřeby. Poskytujeme tak dále naše komplexní služby od analýzy, přes vytvoření vhodného e-shopu až po následný support, ale nyní v dostupnější variantě. Jedním z modelových příkladů je i náš zákazník společnost Pro Export Plus.

Shopify je jako stavebnice

Společnost Pro Export Plus je už přes třicet let dovozcem řezných nástrojů na obrábění kovů, upínacího nářadí, měřidel a ručního nářadí, stejně jako exportérem tradičních českých strojírenských výrobků. Produkty dodává Pro Export Plus koncovým zákazníkům (výrobním podnikům i živnostníkům) prostřednictvím sítě distributorů a vlastního e-shopu. Prodeje přes e-shop tvoří přibližně 10 % obratu firmy a jedním z plánů společnosti je výrazněji rozšířit online prodej i do oblasti B2B.

Pro Export Plus je jedním z prvních zákazníků Sprinxu, kteří si pro další rozvoj svého online obchodování zvolili e-commerce platformu Shopify, integrovanou s ERP systémem. Na zkušenosti s přechodem na Shopify jsme se zeptali Roberta Štegmanna, manažera obchodu firmy Pro Export Plus.

Co bylo hlavním impulzem pro přechod na novou e-commerce platformu?

Stávající e-shop, na míru vyvinutý Sprinxem, jsme spokojeně používali přes 10 let. Obchodování na internetu se ale neustále mění, především se zjednodušuje a zrychluje a také vyžaduje nové marketingové nástroje i postupy. I během debat s konzultanty Sprinxu jsme dospěli k tomu, že musíme zásadně přepracovat strukturu našeho e-shopu, zjednodušit navigaci k produktům i jejich vyhledávání a celkově zrychlit nákupní proces. To by ale znamenalo velmi výrazné, a tedy i nákladné, změny v naší stávající e-commerce platformě. Proto nám ve Sprinxu navrhli zkusit něco úplně nového.

Kdy jste zjistil, že tou správnou cestou bude právě Shopify?

Zcela zásadní byla rychlost, s jakou je možné na Shopify postavit úplně nový e-shop. Trvalo pouhé dva dny, než nám Vítek Madron ze Sprinxu mohl odprezentovat hrubou šablonu našeho e-shopu, nad našimi daty o produktech v nové zjednodušené struktuře. Díky tomu jsme se pro Shopify doslova nadchli a pustili se do práce na novém e-shopu.

Co všechno budování nového e-shopu obnášelo?

Především jsme museli začít o našem online obchodování přemýšlet úplně jinak. A to znamenalo i výrazně zjednodušit a zpřehlednit strukturu nabídky našeho zboží a filtrování produktů. Doposud jsme totiž vycházeli z hodně složité struktury v našem ERP systému Abra, ze kterého se do stávajícího e-shopu přenášela všechna data, jako názvy a popisy produktů a jejich fotky, fakturační údaje zákazníků atd. Napojení na ERP jsme samozřejmě zachovali, ale do Shopify posíláme už jen taková data, která jsou nezbytná pro zařazení produktů do zcela nové struktury a pro realizaci objednávek.

Právě novému členění našich produktů, jejich snadnému filtrování a vyhledávání jsme věnovali maximum energie. Rychlost, s jakou zákazník najde požadovaný produkt je totiž naprosto klíčová, aby si ho u nás také koupil a neodešel jinam. Musím říci, že nám v tom hodně pomohla i určitá omezení platformy Shopify, která obchodníky smysluplně navádí k použití osvědčených postupů při tvorbě e-shopů. I díky tomu jsme se daleko víc než dříve soustředili na to, aby v našem novém e-shopu zákazníci našli přesně to, co očekávají u největších internetových obchodníků – rychlou navigaci a hladký nákupní proces.

Takže omezení Shopify považujete spíše za výhodu?

Vlastně bych ani nemluvil o omezeních. Shopify prostě vede obchodníky cestou, která se osvědčila u stovek tisíců e-shopů po celém světě. Tak proč znovu vymýšlet kolo. S vlastní e-commerce platformou jsme měli prakticky neomezenou volnost vymyslet si strukturu, navigaci i postup nákupu. Ale až při používání Shopify jsme si naplno uvědomili, že co se líbí nám nemusí být vždy to nejlepší pro zákazníka. Dnes se neodlišíte tím, že bude váš e-shop vypadat úplně jinak, než na co jsou lidé zvyklí. Naopak vám to uškodí, protože rychle nedostanou to, co chtějí.

Je pro vás nabídka funkcí a integrací Shopify dostatečná?

Určitě ano. Shopify je jako stavebnice – prostě si vyberete moduly a funkce, ze kterých poskládáte všechno co potřebujete. A kdykoli to můžete přeskládat podle změn v chování zákazníků a jejich nákupech. Shopify má navíc opravdu bohaté analytické funkce, se kterými můžete přesně sledovat pohyb zákazníků v e-shopu a odhalit jeho slabá místa. Úpravy pak jednoduše provedete v administračním rozhraní e-shopu, deaktivujete nepotřebné moduly nebo si třeba vytvoříte landing page k aktuální kampani. Nemusíte trávit čas vymýšlením co a jak na e-shopu dodělat, protože většinu standardních věcí e-shop umí. A to co neumí lze vyřešit různými moduly, které jsou k dispozici, nebo se dají naprogramovat. Tím získáte čas věnovat se zákazníkům a jejich potřebám.

Jak hodnotíte roli Sprinxu při vybudování a migraci do vašeho nového e-shopu?

Se Sprinxem spolupracujeme mnoho let a vždy jsme oceňovali odborné znalosti i lidský přístup konzultantů. S přechodem na Shopify jsme si opět ověřili, že se Sprinx nesnaží prodat nejdražší řešení, ale aktivně hledá cestu, která bude maximálně efektivní a povede k perfektnímu výsledku. Zároveň je jisté, že i když Shopify působí jak platforma, kde si nový e-shop jendoduše „naklikáte“, stejně je nezbytné mít k dispozici zkušené partnery.

Kromě samotného e-shopu totiž potřebujete i někoho, kdo s ním propojí měření chování zákazníků, komunikaci na internetu, reklamu i další prvky online obchodování. Když nejste velká firma, která má na tyto úkoly samostatné oddělení, neobejdete se bez pomoci zvenčí. Sprinx nám pomohl s návrhem datové struktury, výběrem a přizpůsobením vhodné šablony a samozřejmě i s napojením e-shopu na ERP systém.

Jak hodnotíte obchodní výsledky nového e-shopu a co plánujete dál?

Na konkrétní čísla je ještě brzy, ale už teď sledujeme pozvolný růst konverzí návštěv do dokončených objednávek a také k nám přichází více nových zákazníků. Ukazuje to, že jsme vykročili správným směrem. Do budoucna plánujeme v e-shopu více podpořit B2B obchodování. To je zrovna oblast, ve které Shopify není nejsilnější, ale se Sprinxem to určitě zvládneme.

Pokud i vy uvažujete o vhodném B2B řešení a rubistní řešení na míru jsou příliš velká pro vaše potřeby, konktaktujte nás pro konzultaci s našimi specialisty na obchod@sprixn.com . Řešení na platformě shopify totiž může být tou správnou odpovědní na vaše byznysové požadavky. Více informací naleznete na www.sprinx.com.