Digitální transformace – prokletí, nebo spása?

Žijeme v době digitální – to je neoddiskutovatelný fakt. Technologie ovládají téměř každý náš krok, ovlivňují naše sociální vazby, zvyšují pohodlí, mění chování a požadavky nás, zákazníků. Nákupy na webu, online platební brány, okamžité e-mailové notifikace, chatboti a online poradci, i to nám dnes symbolizuje dobrý nákupní zážitek. A pokud se nám ho nedostává, je změna dodavatele (prodejce) otázkou pár kliknutí. Otevírají se nové možnosti pro podnikání a pro přístup k zákazníkům. Přichází digitální transformace.

Co znamená digitální transformace pro Sprinx?

Stovky článků, mediálních výstupů a studií mají jedno společné: velmi širokou definici toho, co v sobě digitální transformace skrývá. Pro někoho to může být „prostá“ migrace do cloudu. Digitální transformace je však cesta, nikoli cíl. Ve Sprinxu jsme před lety začali s digitální transformací nejprve sami u sebe, abychom našim zákazníkům mohli nabízet produkty a služby opřené o zkušenosti z praxe. Zkušenosti z vlastní změny jsme zúročili na menších zákaznických projektech a následně ve velkém, při vytváření globálního e-storu nové generace pro významnou softwarovou společnost. Námi postavené řešení zohledňuje nejmodernější trendy jak v oblasti personalizace, tak v rychlosti, dostupnosti a snížení nákladů na správu a provoz. Důležitý je pro nás co nejlepší zákaznický zážitek a maximalizace reálných konverzí v kombinaci s co nejekonomičtějším provozem.

Jaké jsou trendy ve světě?

Digitální transformace je nezbytná pro všechny podniky a zasahuje do všech segmentů podnikání. Sprinx se zaměřuje zejména na digitální transformaci v oblasti e-commerce a webových řešení. Potvrdilo se nám, že rychlost načítání a personalizace jsou prvními z řady předpokladů dobře fungujícího e-shopu. Ostatně, podle Googlu 53 % uživatelů opouští web, pokud jeho načítání trvá déle než 3 sekundy. Alarmující je pak fakt, že dle měření v Google Analytics znamená každých 100 milisekund zpoždění při načítání e-shopu až 7% újmu na konverzním poměru. U personalizace byla její absence důvodem pro změnu internetového prodejce u 33 % zákazníků. V přepočtu na obrat jsou to čísla natolik zásadní, že si je nemůžeme dovolit ignorovat. E-shop dále doporučujeme zkombinovat i s širokou paletou platebních metod a využitím multikanálového prodeje i loyalty programů. Vždy je však nutné analyzovat náklady s ohledem na plánovaný přínos a požadavky zákazníků.

Vítězové a poražení digitální transformace

Digitální transformace je příběhem o hledání správné cesty a společností, které tuto cestu hledají, je na celém světě spousta.

Nike v roce 2018 vzrostly meziročně příjmy o 12,8 % i díky nové digitální strategii, zahrnující skvěle přepracovaný e-shop, kampaně na sociálních sítích nebo představení nové kolekce na streamovací platformě Twitch.

Aplikace IKEA Places využívá AR k osazení nábytku a doplňků přímo do reálného prostředí vašeho domova s využitím mobilního telefonu. Při napojení na e-shop se zvýšily prodeje a zároveň se snížil objem vráceného zboží.

Amazon je všem dobře známý ex-prodejce knih a CD nosičů, který vyrostl do jednoho z největších online prodejců na světě. Walmart má ambice ho v USA sesadit z pomyslného trůnu, a tak upravil svůj e-shop, zlepšil personalizaci a spustil vlastní mobilní aplikaci, která umí kontrolovat ceny a dostupnost zboží. Výsledek? Během letní sezony 2018 se jeho prodeje přes e-shop zvýšily o 43 %.

Poraženým v boji s digitální transformací je kupříkladu Kodak, který nám přinesl první fotografie z povrchu Měsíce. V době rozvoje internetu a digitální fotografie nedokázal reagovat na vývoj trhu a zákaznické požadavky. Zachránit ho mohla ještě akvizice platformy Ofoto na sdílení digitálních fotografií, předchůdce Instagramu. Kodak ji však transformoval do aplikace nabádající uživatele k tisku digitálních fotografií. V roce 2012 Kodak vyhlásil bankrot, aby se později na trh vrátil jako menší, konsolidovaná společnost.

Nokia jako první na světě spustila mobilní síť a její výrobky byly skutečnými etalony. Během internetového rozmachu však místo toho, aby přemýšlela jak se dají internetová data využít v mobilních službách, tvrdošíjně vylepšovala svůj hardware. Bála se riskovat se změnou přístupu a vytvořením nového „zákaznického prožitku“.

Jedním z nejlepších příkladů nezvládnutí přizpůsobení se trendům a tomu, co si zákazníci přejí, je Yahoo. V roce 2005 byl vliv Yahoo v online světě a reklamě obrovský – dokonce mělo možnost koupit jak Facebook, tak Google. Přehlíželo však zákaznické preference a těžce podcenilo význam vyhledávačů.