Dana Hošková – Budeme obchodovat v metaverzu?

Generační výměna na postech top manažerů i obchodníků přináší zcela jiné pracovní návyky a výzvy pro vývoj produktů a způsob jejich obchodování.

Nástup generace Z znamená obchodovat s lidmi, kteří daleko méně vyhledávají osobní kontakt, v soukromém životě řeší své záležitosti online a jsou zvyklí, že si pomocí samoobslužných systémů vyřídí vše, co potřebují – kdykoli a odkudkoli. Prostě jako když si do svého mobilu instalují novou aplikaci. Vyslat někam „živého“ obchodníka bude stále větší riziko. Najde společnou řeč se svým protějškem? Nebude pro něj příliš starý, nebo naopak mladý? A máme vůbec šanci, tedy jsou naše produkty dostatečně „cool“?

Budeme se vůbec ještě za pár let setkávat při obchodních jednáních osobně – ať už na dálku přes videokonference, nebo naživo v zasedačkách? A nebylo by možná lepší svěřit přípravu a vyhodnocování nabídek umělé inteligenci? Vždyť by to bylo přece tak snadné – jedna AI na základě přání (možná už jen myšlenky nebo prosté zmínky) zákazníka sestaví objednávku či požadavek, druhý model ji vyhodnotí a nabídne produkt či službu, přesně odpovídající dané potřebě – bez prostoru pro omyly, nedorozumění nebo snad korupci.

Mění se nejen obchod, ale také produkty

Klíč k vyřešení mezigeneračního střetu ale může být právě v produktech. I ve světě softwarových řešení totiž probíhá generační vývoj. Není to přece tak dlouho, co jsme si neuměli představit vybudování rozsáhlého e-shopu bez několik měsíců trvající analýzy, programování a implementace. A dnes máme cloudová řešení jako Shopify – aplikace, které si koupíme a podle potřeby „naklikáme“ v internetovém prohlížeči. A když potřebujeme něco víc, prostě si to jen vybereme další z galerie doplňků. Uměla by takový e-shop vybrat a postavit umělá inteligence? Nepochybně ano.

Co to ale znamená pro softwarové firmy a jejich obchod? Především možnost prodávat konzultace a další služby k existujícím řešením. Zákazníci si sami najdou a vyberou vhodnou cloudovou aplikaci nebo službu (a třeba si přitom nechají poradit od AI), ale velmi pravděpodobně budou (alespoň zatím) potřebovat pomoc s konfigurací a integrací s dalšími již využívanými systémy.

Ale hlavně budou hledat partnera, který jim pomůže nejen se softwarovým řešením, ale především s dosažením obchodních cílů. Jinak řečeno, v sebelepším e-shopu nezačnou zákazníci nakupovat sami od sebe – někdo je tam musí přivést.

Když si nepadneme do oka

Že jsem utekla od tématu mezigeneračního střetu? Ale kdepak. Vraťme se na začátek k virtuálním setkáním a popusťme uzdu představivosti. Že nám někdo nepadne do oka ještě neznamená, že spolu nemůžeme obchodovat. Už brzy si třeba nasadíme brýle pro virtuální realitu, zvolíme si avatara a vyrazíme na schůzku v metaverzu. Nezáleží na formě, ale na obsahu. Nebo snad ano?

Přes razantní nástup umělé inteligence budou ještě dlouho obchodovat lidé s lidmi. To ale neznamená, že by nebyla AI užitečná. Jen s ní musíme umět správě komunikovat.

Dana Hošková

Od září 2023 je Dana Hošková obchodní ředitelkou Sprinxu, kam si přináší svoje dlouholeté zkušenosti z vedení obchodního týmu ve skupině AXA a také s rozvojem obchodu v korporátní i soukromé sféře. Dosavadní profesní cestu Dana vždy spojovala s obchodními aktivitami a péčí o klienty. Za 20 let týmy pod jejím vedením dosáhly mnoha úspěchů v budování partnerských vztahů a obchodním rozvoji. Vystudovala trenérství a učitelství, vychovává 2 dětí a ve volném čase se ráda věnuje sportovním aktivitám, zejména veslování.