D2C – Přímá cesta k zákazníkovi

Většinu výrobců nebo producentů jistě alespoň jednou během jejich podnikatelské praxe napadla kacířská myšlenka, že by nejraději našli způsob, jak svým výrobkům ulehčit cestu za spotřebitelem vynecháním distributorské sítě. Jak se ale zbavit nákladného a občas problémového obchodního modelu „výrobce – velkoobchod – distributor – maloobchod – spotřebitel“?. Odpovědí na zkrácení cesty produktu za spotřebitelem je moderní obchodní model D2C, tedy Direct To Consumer.

Praktickou ukázkou velmi dobře fungujícího D2C by mohla být například platforma Disney+ nebo firmy jako Chewy, Dollar Shave Club či oděvní značka Bonobos. Téměř perfektní příklad firmy, efektivně využívající D2C, ale najdeme také na českém trhu. Je jím oblíbený výrobce koženého zboží Brašnářství Tlustý, který je inspirací a pro mnoho marketérů i důkazem toho, jak loajální zákaznickou a fanouškovskou základnu lze kolem značky vybudovat. Brašnářství Tlustý nám může posloužit i jako vhodný příklad výhod, které v sobě D2C obchodování skrývá, a podmínek, které musí obchodník splňovat.

Základem je vhodný produkt
D2C obchod se nehodí pro všechny výrobce a rozhodně se také nejedná o obchodní model pro masový prodej. Pravidlem je, že čím unikátnější produkt výrobce nabízí, tím více se hodí pro přímý prodej zákazníkům. Nejklasičtějšími (a nejúspěšnějšími) D2C obchodníky jsou proto především výrobci oděvních doplňků, luxusního zboží, šperků, kosmetiky, chovatelských potřeb a krmiv, ale i potravinářského zboží.

Dohled a dokonalý prodejní zážitek
Obrovskou výhodou D2C modelu je právě přímý kontakt se zákazníkem a možnost dohlédnout na celý proces od výroby po balení, přes komunikaci se zákazníkem, až po ověření jeho spokojenosti s nákupem. Tedy plně v souladu s moderním omnichannel přístupem. D2C je i skvělou příležitostí, jak kolem značky budovat příběh a komunitu (facebookovou komunitu Brašnářství Tlustý tvoří více než 65 000 lidí). A ostatně i dohlédnout na to, že maloobchodník nepoškodí vaši těžce získanou reputaci absencí prodejních dovedností či nekvalitním poprodejním servisem. Proto se k modelu D2C nejčastěji uchylují výrobci, jejichž produkty jsou vysoce personalizované, například dokonalým balením s využitím netradičních materiálů či nadstandardní péčí zákaznického oddělení.
Model D2C je také velmi hojně vyhledáván velmi silnou generací mileniálů, pro které je nákup přímo od výrobce zárukou (někdy jen zdánlivou), že je takové podnikání udržitelné a tedy trendy.

Marketing, obchod a zase marketing
Moderní obchodní model D2C v sobě skrývá i další velké výzvy z pohledu marketingu a obchodu. Výrobce prodávající přímo svým zákazníkům je totiž na všechno sám. Musí se obejít bez opory maloobchodníka, který často vynakládá nemalou snahu a finance, aby uměl odhadnout cílovou skupinu a efektivně ji oslovit. D2C prodej proto vyžaduje vytvoření kvalitního týmu, který bude mít zkušenosti i z tzv. poslední míle na cestě za spotřebitelem. Ten se neobejde bez kvalitního CRM, například Sprinx CRM máme možnost i plně customizovat dle vašich potřeb.
Pokud usilujete o budování a rozvíjení své značky v dlouhodobějším horizontu, je obchodní model D2C jednou z variant, jak transformovat a zefektivnit prodej a zároveň být trendy i pro mladší generace zákazníků.