Česko-slovenští „softwaráři“ jsou světovou špičkou svého oboru

Rádi bychom vám představili Petera Slávika, produktového manažera pro webová řešení společnosti Sprinx Systems, který se podílel na technologických realizacích webových řešení pro značky, jako jsou BMW, CK Fischer, SEVT, skupina AXA a další. Pro Petera je jeho práce velkým hobby, tráví jí většinu svého času a žádný den si nedokáže představit bez své oblíbené ranní kávy.

Jste expertem v oboru webových řešení, jak jste se k této disciplíně dostal?

Vše začalo v 90. letech, kdy jsem byl ještě na škole. Ve firmě, kde jsem začínal, jsme vyráběli software a potřebovali jsme mezi sebou sdílet dokumentaci. V době, kdy se používaly ještě T602, jsme si vytvořili malou knihovničku v HTML a sdíleli tak základní projektovou dokumentaci. To byly úplné prvopočátky a k webovým aplikacím, jak je známe dnes, jsem se dostal v roce 1999 při řešení dynamické aplikace pro evidenci majetku.

Co vás na této oblasti fascinuje? Co je na vývoji webových řešení nejzajímavější?

Nejzajímavější je pravděpodobně komplexní pohled na vývoj této oblasti, který se v čase velmi radikálně změnil a stále mění. Co nás fascinovalo na začátku, to je dnes již naprostou samozřejmostí. Už nemusíme jezdit s disketami z města do města, už nemusíme nic stahovat ani instalovat, jen zadáme heslo a máme potřebná data ihned k dispozici například i v chytrém telefonu.

Můžete zmínit nějaké novinky či změny, které významně posouvají obor webových řešení kupředu?

Když budeme hovořit o aplikacích z pohledu byznysu, je to určitě marketingová automatizace. Jde o souhrn metod, kdy automatizovaný systém komunikuje se zákazníkem v rámci obchodního procesu i po něm a poskytuje mu co nejcílenější a nejkvalitnější informace v nejvhodnějším čase. Co se týče technické stránky, dynamicky se vyvíjejí zejména technologie pro práci s uživatelským rozhraním. A samozřejmě nesmíme zapomenout na rozvoj umělé inteligence, díky čemuž nalézáme nové a stále efektivnější možnosti v oblasti zpracování dat.

Sledujete také další oblasti v oboru IT a jejich vývoj?

Obsah mé práce je relativně široký, sleduji proto mnoho souvisejících oblastí a trendů, které vývoj webových řešení a aplikací ovlivňují. Zabývám se jejich celkovou architekturou, od návrhu uživatelského rozhraní po komplexní infrastrukturu včetně background prostředí, které běžný uživatel samozřejmě nevidí. Jde nám o to, vyrobit ještě lepší aplikaci, která bude jednoduše spravovatelná, výkonná a vhodná pro široké spektrum zákazníků.

Čemu se věnujete ve svém volném čase?

Pokud mi zbude nějaký volný čas, rád zajdu do divadla, kina, na koncert nebo jedu na výlet. V poslední době mě okouzlil Český ráj, kde jsem byl na podzim i na jaře a v obou případech bylo co obdivovat. Letos jsem si skvěle užil také lyžařskou sezonu, teď jsem lyže vyměnil za kolo. Pokud mám být však zcela upřímný, nejčastěji přijdu domů z práce, otevřu si nějakou odbornou literaturu a čtu si opět o práci.

Existuje něco, co vás vždy dokáže potěšit a povzbudit?

Největší radost mám, když se něco opravdu podaří. Ať je to úspěšně dokončený projekt v práci, nebo třeba vymalovaná stěna u mě doma.

Kam se chystáte na dovolenou? Jaké plány máte na léto?

Mou oblíbenou destinací je Španělsko, letos se chystáme se synem do Malagy. Pár dní zůstaneme u moře a zbytek času věnujeme cestování po okolních městech.