Známkou určitého mistrovství ve správě webových stránek a/nebo e-shopu je, když se dostanete do bodu, kdy začnete velmi aktivně řešit optimalizaci pro internetové vyhledávače – SEO. Tato optimalizace (prováděná samozřejmě především pro vyhledávač Google) má ale svoje jasně daná a vcelku přísná pravidla. Podobně jako ve sportu se ale i při SEO mnozí snaží zvítězit, aniž by měli v úmyslu tato pravidla dodržovat.
Než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, a třeba i uvažovat o oklamání pravidel SEO, je fér vás varovat: NEDĚLEJTE TO! Z krátkodobého hlediska sice můžete zaznamenat určitý pozitivní přínos, jinak se ale pouštíte na cestu velkého mrzení, které bude jen velmi složité napravit. Google má velmi propracované mechanismy a algoritmy, které takové nekalé počínání schopně identifikují a tvrdě potrestají. Mnohaměsíční mravenčí práce a slibný progres tak mohou být rázem minulostí. Tím nejhorším, reálně praktikovaným, trestem je úplné odstranění z indexace. To znamená, že běžný uživatel váš web už prostě nenajde.
Pokud jsem vás ale neodradil, pojďme se společně podívat na nejoblíbenější praktiky tzv. Black Hat SEO z mnoha.
Jde o metodu, kdy uživateli a indexovacímu robotu vyhledávače (crawleru) servírujeme rozdílné verze webových stránek. V reálu tato metoda funguje tak, že jsou na serveru nahrané dvě verze webových stránek. Jedna uživatelská – tedy čistá a korektní – a druhá, která je dokonale vyladěná pro robotický crawler vyhledávače. Server pak na základě automatické identifikace pozná, že na něj přistupuje crawler vyhledávače a naservíruje mu odpovídající webovou stránku.
Mohlo by se zdát, že skrýt odkaz na vašem webu, třeba metodou „bílá barva na bílém pozadí“, je v pořádku. Nápad je to možná dobrý (skryté odkazy jsou určené pro vyhledávače, nikoli pro návštěvníky), ale výsledky dobré nebudou. Když pomineme fakt, že Google velmi rychle takovou praktiku objeví a penalizuje, tak využíváním podobné praktiky ve výsledku svému SEO škodíte tím, že budete ředit relevanci vašich stránek.
Když už vyčerpáme metodu skrývání odkazů, můžeme na web umístit i hromadu zbytečného textu, který bude v množství větším než malém obsahovat důležitá klíčová slova (tzv. Keyword Stuffing). Google chce poskytovat vysoce kvalitní výsledky, proto hledá obsah bohatý na sémanticky propojená klíčová slova. Neznamená to ale, že web přeplníte účelově napsanými bloky textu bez přidané hodnoty pro návštěvníka. Google už dokonce dokáže skloňovat a chápat i vazbu větných spojení, takže „účelovkou“ si web admin rozhodně nepomůže.
Stejně tak je k ničemu i automaticky generovaný obsah, kdy s pomocí různých nástrojů můžete nechat automat plnit váš web na oko relevantním obsahem, který je ve skutečnosti plagiátorsky poskládaný z obsahu jiných stránek – například dohromady spojených produktových popisků.
Na webech, jako je Stovkomat a spousta jemu podobných, najdeme kromě skvělých jednorázových nabídek i inzeráty na účelový link building. Za těmito nabídkami se ale skrývá prachobyčejné kupčení se zpětnými odkazy z (na první pohled) relevantních serverů. Rovnou dodávám, že Google i Seznam prodej odkazů výslovně zakazují a penalizují. Na druhý pohled jsou navíc weby nabízející placený link building natolik provařené, že podobnou službu lze považovat spíše za bizár.
V prvním bodě jsem zmínil tzv. cloaking a tato metoda je hodně podobná. Doorway page funguje na podobném principu, kdy je obsah stránky striktně optimalizován tak, aby se zalíbil crawlerům vyhledávačů. Představme si velmi dobře připravenou stránku, jejímž účelem není prodej zboží nebo informování návštěvníka, ale obyčejné následné přesměrování někam, kam se návštěvník webu vůbec dostat nechtěl. Jako optimalizovaný mezičlánek si taková stránka může na krátkou dobu zajistit velmi pěkné pozicování. V dlouhodobém horizontu ale pravděpodobně skončí s penalizací. Stejně jako web, na který přesměrovává.
Mravenčí práce se vyplácí
Doba, kdy byly vyhledávače relativně jednoduché a snadno zmanipulovatelné je nenávratně pryč. Stačí si představit stovky programátorů a miliardy dolarů investované Googlem, aby nám bylo jasné, že obelhat jeho pokročilé algoritmy je velmi složité, nákladné a především značně nejisté a krátkodobé. Stále se nám potvrzuje, že mnohem lepší cestou pro ty, kteří to s online byznysem myslí vážně, je kvalitně připravená dlouhodobá strategie SEO a pečlivý, odpovědný přístup. A na výsledky je nutné si počkat.
Na efektivní SEO strategii a poodhalení, jak optimalizaci pro internetové vyhledávače děláme u nás, se podíváme v některém z našich dalších článků.