B2B obchodování po pandemii – od tužky k virtuálnímu reprezentantovi

Během pandemie se ukázalo, jak spotřebitelé, včetně B2B zákazníků, oceňují produkty a služby, které snižují jejich rizika a zároveň zajišťují bezpečnost. Pritoritou firem je ochránit své zaměstnance, aby zůstal zajištěn jejich provoz. Je to přirozená reakce na probíhající změny ve společnosti.

Potvrzuje se nám, že chování zákazníků je (po podnikání v letecké dopravě) nejvíce turbulentním faktorem. Přechod obchodování do online prostředí je masivní a stále častěji slýcháme, že firmy, které nedokázaly doposud (nebo nyní co nejrychleji) digitalizovat svoje procesy a spustit online prodej, nemohou zůstat konkurenceschopné.

B2B zákazníci v mnohém kopírují svým chováním B2C zákazníky a omezují osobní styk na minimální možnou míru. Proto jsme dali sbohem časům, kdy obchodní zástupci velkoobchodů objížděli své portfolio zákazníků a vraceli se zpět s objednávkami zboží. Pro B2B prodejce to znamená nutnost změnit přístup k zákazníkům a zaměřit se na jejich aktuální potřeby. Víc než kdy dříve je jasné, že firmy rychle potřebují nasadit B2B e-commerce systémy, které si můžeme představit jako e-shopy pro obchodování výrobců a velkoobchodníků s jejich maloobchodními odběrateli.

Ve Sprinxu jsme od letošního dubna zaregistrovali o podobná řešení velmi vysoký zájem. Na základě našich dlouholetých zkušeností s e-commerce řešeními, která úspěšně používají naši klienti jako EMOS, ESET nebo Teta, jsme byli schopni rychle vyvinout nový produkt Virtual Rep, tedy „virtuálního obchodního reprezentanta“. Naše řešení Virtual Rep nejen že rapidně zvyšuje komfort pro B2B zákazníky, ale současně snižuje náklady na správu objednávek (a tedy i obchodní zástupce) B2B prodejcům. V kombinaci s možností propojit informační systémy obou stran navíc Virtual Rep pomáhá řešit chybovost při pracování objednávek a také může třeba i včas upozornit na nutnost provedení objednávky při poklesu skladových zásob pod určitou mez. Samozřejmostí je možnost vytváření nákupních seznamů pro opakované nákupy a vedení jednoduchých a individuálních ceníků či více úrovní skladové dostupnosti se zohledněním VIP zákazníků. Jedním našich z prvních zákazníků, kteří začali Virtual Rep ve velmi krátkém čase úspěšně využívat, je společnost Procter & Gamble.

Je nepochybné, že se i post-pandemický obchodní svět bude daleko více odehrávat v online prostředí. Proto by B2B prodejci měli s nástroji jako je Virtual Rep počítat ve svých Business Continuity plánech a co nejdříve se na novou „online B2B“ dobu připravit. Rádi vám poskytneme více informací nebo konzultaci – napište nám na obchod@sprinx.com.