B2B automatizace

Chcete prodávat víc? Bez automatizace to nepůjde

Digitalizace B2B obchodování nabírá na obrátkách, protože jen málokterá firma si dnes může dovolit zaměstnávat třeba i několik lidí, kteří budou jen přepisovat objednávky z e-mailů, objednávkových listů od obchodníků nebo řešit objednávky po telefonu.

Pokud už máte zavedený ERP či jiný informační systém, je dalším logickým krokem jeho napojení na sklad, abyste věděli, kolik máte k dispozici zboží, a také CRM, ze kterého zjistíte, jaké mají obchodníci nastavené plány prodeje. A pak už zbývá jediný krok – připojit ještě B2B e-shop, aby bylo možné příchozí objednávky plně automatizovat.

Konec přepisování

Objednávky v B2B obchodování mají svá specifika – především až na výjimky bývají vícepoložkové. Pro obchodní oddělení to znamená přepisovat do objednávkového systému jednu položku po druhé a následně zjišťovat, jestli je zboží na skladě a kdy může dorazit k zákazníkovi. To vše znamená nejen spoustu ruční práce, ale také velké riziko chyb. Navíc je značně limitován počet objednávek, které může jeden zaměstnanec tímto způsobem každý den vyřídit.

Existuje lepší cesta? Určitě ano. Poskytněte svým firemním zákazníkům B2B e-shop, ze kterého budou objednávky automaticky přenášeny do ERP a dalších systémů a kompletně se tak zbavíte zbytečné manuální práce při jejich zpracování. Ušetřený čas můžete věnovat zákazníkům a rozvoji svého obchodu.

B2B e-shop představuje moderní a rychlý způsob obchodování, který poskytne zákazníkům funkce a servis, na jaký jsou zvyklí ze svého každodenního života. Potěšte své zákazníky tím, že už nemusí vypisovat objednávky do e-mailu ani řešit po telefonu, a přesto si k nim zachovejte osobní přístup. Ostatně, do manažerských pozic nastupuje generace Z, pro kterou je digitální nakupování naprostou samozřejmostí.

Online obchodování zrychlí obrat zásob

Zrychlení vyřizování objednávek jejich digitalizací a automatizací má význam ve všech odvětvích. Obzvlášť se ale vyplatí při prodeji rychloobrátkového zboží s krátkou trvanlivostí a/nebo vysokými náklady na skladování. Jakékoli zrychlení v procesu obchodování se zde rychle odrazí v nákladech a zisku.

Obecně ale platí, že se automatizace vyplatí od přibližně deseti vícepoložkových objednávek denně. Stejně tak je digitalizace a automatizace základním předpokladem pro rozšiřování sortimentu a pronikání na nové trhy. Manuální procesy představují značnou zátěž, která bude rozvoj obchodování brzdit.

Dejte o sobě zákazníkům vědět

Digitalizace a automatizace v B2B obchodování má i řadu dalších přínosů pro efektivitu a zvýšení obratu, které vycházejí z nástrojů osvědčených v B2C e-shopech.

  • Firemní zákazníci mohou zrychlit zadávání svých objednávek pomocí uložených nákupních seznamů nebo importu objednávek prostřednictvím souborů s produktovými kódy.
  • B2B e-shop může každému registrovanému zákazníkovi nabídnout individuální kategorie produktů, ceny i platební a dodací podmínky.
  • Zákazníkům lze rychle rozeslat informace o nových produktech v nabídce, stejně jako upozornění na sales eventy a časově omezené nabídky.
  • Zákazníky B2B e-shopu lze libovolně segmentovat a na základě jejich zařazení (úroveň obratu, region, obor činnosti) vytvářet kampaně na podporu prodeje.
  • Automatizace v rámci B2B eshopu, napojeného na ERP a další podnikové systémy, podporuje rovněž procesy reklamací a vratek – s minimalizací manuální práce a lepší zákaznickou zkušeností odběratelů.

Co je pro vybudování B2B e-shopu a nastavení automatizace obchodování potřeba? Sprinx staví nové projekty na vlastním řešení B2B Ready i na platformě Shopify. V obou případech je možné už během několika týdnů začít obchodovat s využitím automatizace zpracování objednávek ve všech běžně používaných ERP i dalších informačních systémech.

Začněte s automatizací co nejdříve

Podnikoví zákazníci při svém nákupu stále častěji očekávají podobný komfort a stejnou rychlost vyřízení svých objednávek jako v největších B2C e-shopech. Společně se Sprinxem jim můžete takovou službu poskytnout – velmi rychle a s nízkými náklady.

Naše řešení pro B2B obchodování již využívá například MARCCRAB GASTRO, dodavatel profesionálního gastro vybavení, B2B e-shop s ochrannými oděvy a pomůckami Blyth nebo e-shop vybaveniprouklid.cz společnosti AllServices Group s mnoha tisíci položek a stovkami firemních zákazníků.

Spojte se s námi pro nezávaznou konzultaci ohledně digitalizace a automatizace vašeho B2B obchodování.

Vít Madron, E-commerce Leader