AI ohlídá škůdce ve sklenících

Umělá inteligence nepřestává překvapovat možnostmi svého praktického využití. Uplatní se dokonce i ve sklenících, kde farmářům pomůže s identifikací škodlivého hmyzu na základě analýzy obrazu.

Jedním z velkých problémů farmářů jsou škůdci, kteří se nekontrolovaně šíří ve sklenících a ohrožují úrodu. Farmáři proto ve sklenících rozmisťují lepové desky, na kterých se hmyz zachytí a po identifikaci konkrétních druhů škůdců je možné aplikovat biologickou ochranu a úrodu zachránit. Vypadá to jako jednoduchá věc, ale ve skutečnosti je to velmi časově náročné a neefektivní. Tak proč nezapojit do hry digitalizaci a umělou inteligenci?

Digitální oči farmáře

Česká společnost FRAVEBOT, která vyvíjí stejnojmenné robotické farmáře, vytvořila nové řešení FRAVEye na automatické sledování lepových desek, s rozpoznáváním zachycených škůdců pomocí umělé inteligence. FRAVEye doplňuje lepové desky o minipočítač s kamerou, který třikrát za den pořídí snímek zachyceného hmyzu a odešle ho k dalšímu zpracování.

Už samotné pořizování snímků lepových desek představuje obrovskou úsporu času. Ve dvouhektarovém skleníku totiž farmářům trvá kontrola lepových desek celý den. A je nutné ji provádět každý týden. Ale to ještě není zdaleka vše, co FRAVEye zvládne.

Analýzou obrazu s pomocí AI jsou nejen automaticky rozpoznány konkrétní druhy škůdců, ale podle množství hmyzu zachyceného na lepových deskách lze rovněž určit ohniska jejich výskytu i směr šíření mezi rostlinami. Farmářům to pomůže zvolit správný způsob biologické ochrany, která spočívá v aplikaci užitečného hmyzu, přirozeného nepřítele identifikovaných škůdců.

Biologická ochrana je velmi nákladná, a proto je nutné ji aplikovat cíleně, pouze na napadených rostlinách. Jak to zařídit? Ideálně propojením informací získaných ze snímků s robotickým farmářem FRAVEBOT, který spolehlivě aplikuje biologickou ochranu tam, kde je potřeba – s neuvěřitelnou přesností na 2,5 milimetru.

„Řešení FRAVEye jsme navrhli tak, aby bylo dostupné pro běžné farmáře, kterým ušetří čas i náklady na biologickou ochranu rostlin napadených škůdci. Krátce po jeho uvedení máme už instalace na několika farmách v Česku i na Slovensku, v Polsku a také v Řecku.“

Vratislav Beneš, jednatel společnosti FRAVEBOT

Hi-tech skleníky

Řešení FRAVEye může díky napájení ze solárních panelů fungovat v plně automatickém, nepřetržitém provozu. Stačí jen jednou za měsíc vyměnit lepové desky a sledovat výsledky analýzy na webovém portálu. Díky inteligentnímu propojení zařízení FRAVEye do mesh sítě si celé řešení při odesílání dat k analýze vystačí s jediným access pointem připojeným k internetu.

Umělá inteligence řešení FRAVEye je v současnosti natrénovaná na rozpoznávání škůdců ohrožujících úrodu okurek, rajčat a jahod. Do budoucna se může naučit identifikovat i další druhy škodlivého hmyzu a připravují se také verze pro sadaře a květinové farmy.

FRAVEye je skvělou ukázkou, že i z levných komponent lze v kombinaci s AI postavit vysoce efektivní řešení.