S novým rokem přibylo v odborných médiích prognóz o digitálních trendech. Týkají se nových očekávání nákupů ve virtuální realitě či logistiky pomocí dronů, která má výrazně zefektivnit doručování zboží. Jiné, reálnější výhledy předpovídají využití videa jako dominantního formátu či dramatické rozšíření marketingové automatizace a programmatic formátů.
NOVÉ TRENDY V DIGITÁLNÍ EKONOMICE PRO VĚTŠÍ POHODLÍ ZÁKAZNÍKŮ
S novým rokem přibylo v odborných médiích prognóz o digitálních trendech. Týkají se nových očekávání nákupů ve virtuální realitě či logistiky pomocí dronů, která má výrazně zefektivnit doručování zboží. Jiné, reálnější výhledy předpovídají využití videa jako dominantního formátu či dramatické rozšíření marketingové automatizace a programmatic formátů. Troufám si tvrdit, že většina z toho letos nenastane, zejména ne v Česku. Nástroje a obsah pro virtuální realitu se nešíří tak rychle. Doručování zboží pomocí dronů, které již testovaly největší americké e-shopy, si dokáži ve větším měřítku těžko představit. I úřady postupně inklinují k jejich omezování. Na důležitosti naopak nabývá komplexní user experience, tedy celkový zákazníkův zážitek z nakupování – od snadného vyhledání a nákupu, přes doručení, po doprovodné služby.
Nákup potravin – razantní expanze
I Češi si zvykají na nákup potravin a drogerie on-line. E-commerce hráči Rohlik.cz, Kolonial. cz či Kosik.cz se tak stávají etablovanými značkami na poli obchodu. K zástupci tradičního maloobchodu, e-shopu Tesco, se má letos přidat Lidl. Ten by tak mohl být tzv. game changer a naučit nakupovat on-line skutečnou masu lidí, což pomůže celému trhu. Otázkou zůstává hloubka budoucího multichannel ekosystému Lidlu, tedy jak se podaří skloubit off-line a on-line nákupy, marketingovou komunikaci nebo rychlost a dostupnost dopravy. Přístup společností IKEA či KFC budiž zmíněn jako varování. Osobně věřím v úspěch tohoto projektu a vstup dalších tradičních hráčů do segmentu.
Conversion design – dvakrát měř a jednou řež
Dvakrát měř a jednou řež – staré přísloví, které by se mělo tesat nejen do kamene, ale i na nástěnky všech e-commerce manažerů. Řada společností při tvorbě nového e-shopu klade důraz na termín spuštění a následné využití široké škály marketingových nástrojů. Tam pak směřuje i většina rozpočtu, která na spuštění projektu zbude. Věřím, že novým trendem bude vyšší míra zaměření se na user experience a conversion design, tedy sledování a vyhodnocovánízákaznických cest. Řada společností si již uvědomuje, že cena za jednu konverzi (nákup, registrace apod.) bude výrazně nižší, jestliže se web bude dostatečně rychle načítat, zákazník na něm nalezne všechny potřebné informace o produktu a službách, bude schopen pohodlně a rychle nakoupit a zaplatit. Bude spokojen s kvalitou a rychlostí dopravy a v případě problémů se mu dostane patřičné péče od proškoleného personálu. Mezi technikami, kterými se připravuje ideální prodejní proces, se mnohem častěji prosazují například A/B a multivariantní testování, výkonnostní či uživatelské testy, i za využití click-map, očních kamer a dalších technologií. Cílem je perfektně konverzní e-shop, který razantně sníží náklady na jednu konverzi, tedy hlavně na externí marketing.
Renesance e-mailingu
E-mailing sám o sobě není určitě ten nejvíc sexy marketingový nástroj na světě a je tu s námi tak dlouho, že za moderní by jej označil asi jen málokdo. Nikdo mu však neupře, že v dnešní době je zdaleka nejlevnějším a velmi spolehlivým způsobem komunikace se zákazníky. U našich klientů se v ceně za rozeslání, a tedy oslovení jednoho zákazníka často dostáváme na haléřové položky. Řada výzkumů uvádí e-mailing jako nástroj s nejlépe měřitelnou ROI (návratností investic), kde společně s PPC (pay per click) reklamou patří stále do špičky. E-mailing je navíc také nejčastější složkou řady procesů marketingové automatizace a to ho již řadí mezi nástroje moderní. Troufám si tvrdit, že letos se dočkáme chytřejší e-mailové komunikace. Více zákazníkům budou chodit inteligentní e-maily podle toho, co je skutečně zajímá, a v čase, kdy jsou ochotni je číst. Přibude e-shopů, které zašlou klientům upozornění na zapomenutý košík, cross-sell či up-sell nabídky, pobídky k nákupu poté, co již delší dobu nenakupovali, či třeba speciální dárky v době jmenin či narozenin. Dokonce i tzv. obslužné e-maily, jako jsou informace o objednávce, dopravě či třeba reklamaci, patří do těchto automatizačních procesů a musí být perfektně připravené a zcela funkční. Marketingová automatizace tak opět udělá další krok kupředu, a to zejména díky e-mailu. Půjde spíše o pozvolnou evoluci než revoluci, přesto za tento posun buďme rádi.