Digitální asistenti jsou budoucností našeho života

Znáte nás především z obchodních jednání, pracovních meetingů a konferencí. Proto je tu nový seriál, který představí naše zaměstnance v osobitějším světle. Náš kolega Jiří Jinger působí ve společnosti Sprinx Systems na pozici Head of Application Support Department od roku 2011. Do jeho kompetencí spadají především cloudové služby, bezpečnost a outsourcing IT služeb. Pracovní ráno si nedokáže představit bez svého velkého hrnku čaje a kromě IT technologií fandí muzice.

1. Jste expertem v oboru cloudových služeb, jak jste se k této disciplíně dostal?
Cesta ke cloudu nějakou dobu trvala. Už ve firmě, kterou jsme v roce 2009 založili s kolegou, jsme se zabývali problematikou co nejsnazšího propojení zaměstnanců ve firmách. V jednom případě to byla účetní firma, která potřebovala své zaměstnance umístit u klientů, ale zajistit jim práci v jednom softwaru. Druhým případem bylo propojení několika ordinací jednoho lékaře. V té době jsme to řešili formou centrálního počítače a přístupu přes vzdálenou plochu. Už tenkrát mě ale napadlo, že by se to dalo využít i pro ostatní firmy jako služba. Myšlenku se podařilo zrealizovat až ve Sprinxu, kde jsme navázali na již běžící řešení formou implementace určitého obchodního, marketingového a technického rámce.

2. Můžete zmínit nějakou zajímavost z oboru, která vás v poslední době zaujala?
Pro mě je nejzajímavější spojení cloudu a umělé inteligence. Digitální asistenti, ať už jsou z pera Microsoftu, Googlu, či Applu, jsou naší budoucností. A tím nemyslím na diktování SMS do mobilu, ale zejména v oblasti prodeje či technické podpory. Tam budou poskytovat pravděpodobně první úroveň služeb a umožní tak zvýšení odbornosti ostatních zaměstnanců, kteří budou až v druhé frontě řešení obchodních či supportních požadavků.

3. Baví vás také další oblasti, u kterých pravidelně sledujete jejich vývoj?
Jedním z mých koníčků, ačkoli nejsem pilot, je letecká doprava. Zajímá mě především její posun jako alternativy k dopravě automobilem. A pak automatizace letecké dopravy obecně směrem k jednopilotním dopravním letadlům, která budou podporovat moderní technologie. Ty by mohly zásadně, a doufejme pozitivně, ovlivnit nejen bezpečnost, ale i náklady na leteckou dopravu a tím podpořit její častější využívání v různých odvětvích. 

4. Vnímáte technologický pokrok i ve svém soukromém životě? 
Vlastně ani zásadně ne, nebo se pokrok už stal rutinou. Používám chytrý telefon, televizi, sdílení souborů mezi zařízeními a sleduji filmy přes internet.

5. Máte nějaké rituály, bez kterých si nedokážete představit běžný den?
Každý všední den začínám poslechem zpráv cestou do kanceláře a tam si udělám velký hrnek čaje. Pak už je každý den jiný a to se mi právě na práci ve Sprinxu líbí.

6. Čemu se věnujete ve svém volném čase?
Kromě cestování je to muzika, ale vzhledem k pracovnímu vytížení mám na ni stále méně času. Také už druhým rokem pracuji na muzikálu Dvě srdce a ne a ne ho dokončit.

7. Existuje něco, co vás vždy dokáže potěšit a povzbudit?
Úsměv nebo polibek od mé přítelkyně v osobním životě a určitě každý úspěch, který se nám povede v práci.

S PŘÍTELKYNÍ JSME ZASNOUBENI A SVATBA SE BLÍŽÍ. PRVNÍ DÍTĚ JE NA CESTĚ. JEHO PRVNÍ ROK SE ZAČNE POČÍTAT PRAVDĚPODOBNĚ OD SRPNA 2017.