Pokud nedávné studie mluvily o tom, že B2B e-commerce u nás v roce 2020 poprvé předstihne obrat B2C e-commerce, dnes je to již zcela zřejmé.
Krizová situace pandemie nového koronaviru prudce zasáhla do již probíhajícího, postupného útlumu oborových výstav a veletrhů. Aktuálně jsou všechny takové akce přesouvány nebo rovnou rušeny. Podobná situace je také na poli osobních návštěv obchodních reprezentantů.
Podle výzkumu společnosti Forrester dává 67 % firemních zákazníků přednost online řešení před osobním rozhovorem s obchodním zástupcem.
Společnosti tak budou ještě více rozvíjet online prodejní kanály zboží a služeb a řešit strategii pro B2B online marketing. Tato témata naznačují postupnou konvergenci s B2C trhem. Alza pro Firmy již v loňském roce dosáhla hranice 30 % z celého obratu firmy. Amazon odhaduje potenciál B2B obratu na 67 bilionů dolarů (na trzích, kde operuje). To je téměř trojnásobek globálního retailu.
Platforma Amazon Business zůstává shodná s tou, kterou známe z B2C e-shopu. Přidává však následující, pro tento typ obchodování důležité, funkcionality: Individuální obchodní ceny, množstevní slevy, nákupní statistiky a schvalovací workflow. Platební metodu lze sdílet mezi více uživateli odběratele, nejčastěji však jde o bezhotovostní převod s individuálním nastavením délky splatnosti.
Jak převést marketingové aktivity do online prostředí?
1. Pořádejte online odborné eventy
Účast na velkých veletrzích nahraďte uspořádáním vlastních, menších online událostí, například formou webináře. Takových eventů může být více a témata pak lze lépe přizpůsobit vaší cílové skupině. Pokud využijete rozpočet na chystaný veletrh, mohou i online akce působit velmi profesionálně.
Náš tip:
Jako nástroj na pořádání webinářů se nám osvědčil software Adobe Connect. V rámci známého prostředí lze využít také Google Hangouts, který je aktuálně možné používat zdarma až pro 250 interaktivních účastníků nebo na streamování pro maximálně 100 tisíc diváků.
2. Budujte digitální komunity
Vytvořte, nebo rozvíjejte vaše stávající tematické skupiny na sociálních platformách. Udržujte s jednotlivými segmenty zákazníků dialog, což buduje loajalitu a zároveň pro vás zákazníci mohou být cenným poradním hlasem.
Náš tip:
Nejčastější platformou jsou facebookové skupiny nebo, v komornějším složení, Messenger skupiny. My s oblibou využíváme platformu Slack.
3. Online marketing v B2B segmentu musí být personalizovaný
Zmíněné aktivity vám pomohou také s cílením online marketingu. V B2B prodeji je personalizace marketingového sdělení ještě důležitější než v B2C. Nikdo nechce od obchodních partnerů dostávat nabídky, které neodpovídají zájmům firmy. Kromě personalizovaných newsletterů je proto vhodné personalizovat i samotný web. Nezůstávejte u filtrování produktů, ale pracujte i s odborným obsahem. Začít lze vytvořením vstupních stránek podle segmentů. Výzkumníci Forresteru zjistili, že s takovým obsahem pracuje dosud jen 8 % obchodníků ze zkoumané skupiny, kterým se díky tomu daří 1,5× častěji překračovat obchodní cíle. A to vypadá jako dobrá příležitost.
„Ve Sprinx pracujeme na celé řadě B2B projektů pro české klienty, kteří nám potvrzují, že tyto trendy nejsou jen vize ze zahraničí. Pro konzultaci se na mě neváhejte obrátit na e-mailu vit.madron@sprinx.com nebo na twitteru @vitmadron,“ doplňuje Vít Madron, Sprinx
E-commerce Competence Leader.