Všimli jste si, že v marketingové komunikaci v posledních týdnech slova jako „sleva“ nebo „nejlevnější“ rychle nahradila hesla „zařídíte online“, „virtuální prohlídka“, „smlouvu uzavřete z pohodlí domova“? Pandemická krize donutila podnikatelské prostředí znovu zařadit digitální transformaci na přední příčky svých priorit.
V minulých článcích jsme zmiňovali, že v procesu digitální transformace uspěje méně než 30 % firem. Mnoho podniků tak ze strachu ze selhání rozložilo investice do této transformace na delší období, aby byly schopné lépe ošetřit rizika. Aktuální situace však nedává na výběr a nutí inovace urychlit. A tak byl některých odvětvích během několika týdnů virtualizován téměř jakýkoli proces, který lze rychle digitalizovat. To se týká jak vztahu mezi firmou a zaměstnancem, tak mezi firmou a zákazníkem.
Zákazníci na internetu
Během prvních čtyř měsíců roku 2020 se změnilo nákupní chování více než kdy dříve za stejnou dobu. Zákazníci budou nejen teď, ale i do budoucna více inklinovat k nákupům online a budou očekávat, že maximum svých požadavků vyřídí elektronicky. Jak předpokládá i Andreas Krieg (docent School of Security Studies na King’s College London), COVID-19 urychlí čtvrtou průmyslovou revoluci a digitalizaci všech služeb, včetně těch veřejných. Karanténou jsem dali zákazníkům do ruky silnou zbraň – pochopení, že i se zavřenými obchody a celými obchodními centry lze normálně existovat. Že většinu svých požadavků jsou schopni vyřídit online. A to je komfort a trend, který přetrvá. V konkurenčním boji, který se s přicházející recesí zesílí, tak bude nutné vyjít zákazníkům v těchto požadavcích vstříc. Klíčem k přežití budou dostatečně robustní a rychlé weby, spolu s omnichannel přístupem.
Zaměstnanci na home office
Přechod masivního počtu zaměstnanců do režimu home office ukázal obrovskou slabinu těch společností, které byly zvyklé pracovat (řekněme) analogově. Během pár dnů si trpce uvědomily, že osvojit si model práce na dálku není sice nic nového, ale nově se takový model stává nutností, nikoli možností. Klíčové je zajištění přístupu k firemním aplikacím, sdílení dokumentů, využívání nástrojů pro videokonference a automatizování klíčových procesů. Křivka učení strmě roste a zaměstnanci se adaptují na novou podobu běžného pracovního týdne. Mnoho zarputilých odpůrců home office také poznává, že mnohdy jsou jejich zaměstnanci v domácím prostředí produktivnější. I v tomto ohledu lze předpokládat, že zavedené postupy a návyky zůstanou i po odeznění pandemie. A zároveň, že se obdobná situace může znovu opakovat a musíme na ni být připraveni.
Digitální transformace je opět ve hře a nelze ji opomíjet. Navíc už se netýká jen specifických segmentů, ale celé společnosti. Není třeba panikařit, ale je nutné se přizpůsobit. Ve Sprinxu jsme se nyní ještě více zaměřili na pomoc firmám s jejich digitalizací. Připravili jsme jak implementaci Microsoft Teams po omezenou dobu zdarma, včetně zaškolení a možnosti využití cloudu pro firemní aplikace, tak i návrhy řešení, které plně korespondují s trendy digitalní transformace. Jsme připraveni pomoci i vám, kontaktujte nás na obchod@sprinx.com.