Ať už jste malý, střední nebo velký online prodejce, určitě neustále hledáte další kanály, přes které byste mohli navýšit své prodeje. To je přirozené. Máme za sebou velký boom, který zaznamenala Heureka, když vyrostla do největšího cenového srovnávače v Evropě. Požadavek zákazníků, aby měl jejich nový e-shop „feed na heureku“, je proto tak běžný, že mě spíše překvapí, pokud o něm někdo neuvažuje. Heureka ale udělala ještě jeden velký krok, který vlastně vypadá na první pohled nicotně. Přidala možnost „Zakoupit na Heurece“. Tím sebe sama fakticky posunula do světa internetových tržišť, kterým jsme si zvykli říkat Marketplace.
Co jsou online tržiště – Marketplaces?
Marketplace je online elektronický obchod, který umožňuje více prodejcům třetích stran nabízet a prodávat své produkty. V našich krajinách nám okamžitě před očima vyskočí hlavně Amazon, Allegro a AliExpress. Například polské Allegro má až 200 milionů návštěvníků – tedy potenciálních zákazníků – měsíčně. A to je přesně místo, kde chce mít prodejce svůj „stánek“.
Proč jsou Marketplaces mezi prodejci tak oblíbené?
Jednoduše proto, že zvyšují prodeje. To je samozřejmě nejpádnější důvod. Ale magie je za tím víc. Marketplace vám pomáhá budovat značku tím, že vás zaštítí svým vlastním brandem. Zároveň vynakládá nemalé prostředky na svůj vlastní marketing a SEO. Vy tedy můžete přenechat část snahy na provozovateli online tržiště. Dobrý Marketplace navíc poskytuje nadstandardní služby v oblasti zákaznické podpory, logistiky nebo skladování. Takže šetří vaše náklady na více frontách. Na druhou stranu to ale znamená, že se s ním musíte podělit o svou marži. A to někdy i citelně.
Obrovskou výhodou také je, že vám větší online tržiště pomohou i s expanzí do zahraničí – pokud o to budete stát.
Jaká jsou nebezpečí velkých online tržišť?
Připomeňme si zajímavou kauzu, která kolem Amazonu kolovala několik let. Ať už je pravdivá nebo ne, je určitě dobré se nad ní zamyslet. Amazon byl konfrontován s tím, že vykořisťuje prodejce, kterým se na jeho platformě daří, a že je systematicky likviduje. Vzhledem k tomu, že Amazon měl okamžitý přístup k prodejním datům, dělal maximum proto, aby odstranil mezičlánky v podobě přeprodejců, napřímil cestu od zákazníka k výrobci a sám se stal přímým prodejcem.
Hmatatelnějším omezením a nebezpečím jsou samotné podmínky spolupráce z pohledu provizí a topování produktů. Smysluplnost takové spolupráce se pak dostává až na úroveň jednotlivých produktů, takže se může stát, že část vašich produktů se vyplatí prodávat na Marketplace a jiné spíše přes ostatní kanály.
Šťavnaté statistiky
Na závěr nemůže chybět pár šťavnatých statistik (nejen) o Marketplaces, posbíraných napříč jednotlivými platformami online tržišť:
Online tržiště jsou tak velmi trendy prodejním kanálem, kterému zatím vůbec nedochází dech. Ba naopak. Máme před sebou jeden z velkých e-commerce trendů i dalších let.
Potřebujete i vy nový e-shop s feedem na Heureku? Nebo se prostě jen poradit, jak váš e-shop přizpůsobit trendům nadcházejících let? Spojte se s námi.
Dále si můžete přečíst, co si myslíme o Social commerce – Sprinx