Co se stane, když se propojí dvě opravdu velmi oblíbené online aktivity? Skončí to ultimátním úspěchem.
O oblíbenosti sociálních sítí netřeba diskutovat. Dle nejnovějších statistik se velký odklon od sociálních sítí rozhodně nekoná, spíše dochází k přelévání uživatelů mezi různými platformami. Co ale lidé online dělají ještě raději, je online nakupování. Synergie těchto dvou aktivit, nazývaná social commerce, je proto přirozenou evolucí a samozřejmě není ničím novým. Proč se tedy social commerce věnuji? Protože podle posledních prognóz má nastartováno stát se jedním z nejúspěšnějších online prodejních kanálů.
Co říkají čísla? Boom si social commerce zažil během pandemie koronaviru. To ale asi není nic překvapivého. Nejlépe je trend možné ilustrovat na číslech. Zatímco v roce 2022 vykázal celosvětově příjmy kolem 958 miliard dolarů, v roce 2023 se předpokládá, že příjmy překonají neuvěřitelných 1,3 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 31 %.
Obrovskému potenciálu social commerce se věnuje i společnost Deloitte ve své studii The rise of social commerce. Z té mimo jiné vyplývá, že až 67 % uživatelů sociálních sítí je ochotno uvažovat o koupi produktu, pokud na něj odkazuje jejich oblíbený influencer. Když si spočítáme, že celosvětově je aktivních uživatelů sociálních sítí 4,6 miliardy (58 % světové populace), pak je potenciál tohoto prodejního kanálu neoddiskutovatelný.
Jak začít?
Pokud jste vy sami (nebo vaši markeťáci) již zběhlí v propagaci na sociálních sítích, můžete se rovnou pustit i do social commerce. Za sebe jsem vybral 5 rychlých tipů, které vám mohou ihned pomoci:
Social commerce se na českém internetu zatím spíše rozkoukává. Jestli ale chcete být mezi prvními a nejúspěšnějšími obchodníky, kteří dokáží tento obrovsky zajímavý prodejní kanál využít, rádi se s vámi o tom ve Sprinxu pobavíme.
Víte, co je dalším velkým trendem posledních let v oblasti e-commerce? Jsou to internetová tržiště. Přečtěte si, jaký je Vzestup (a pád?) online tržišť