9 tipů na posílení retence vašich B2B zákazníků

Jak zásadně zvýšit obrat a posílit vztahy s podnikovými zákazníky v e-commerce?

Retence zákazníků se řeší především v B2C obchodování a výsledkem je, že jsou nakupující doslova zahrnováni přízní obchodníků – od slevových akcí přes bonusové programy až po personalizované nabídky. Proč ale stejnou pozornost nevěnovat také podnikovým zákazníkům, kteří mohou přinášet výrazně vyšší obraty? S vhodně postaveným e-commerce řešením to není složité. Projděme si 9 způsobů, jak retenci podnikových zákazníků posílit.

  1. Rychle rovnou k nákupu – Koncové zákazníky rozmazlujeme nákupy bez registrace a jednostránkovými nákupními košíky. S minimem překážek by se měl potýkat i podnikový zákazník, který musí od prvního okamžiku jasně vědět co nabízíme a jak může rychle začít objednávat.
  2. Cenové hladiny a bonusy – Základní vlastností B2B e-shopu je možnost nastavení individuálních cen pro každého zákazníka, včetně informace o zbývající výši obratu pro přechod na lepší cenovou hladinu. Díky integraci e-shopu s ERP systémem je to snadné.
  3. Jednoduché procesy – Pokud je na straně zákazníka vyžadováno schvalování nadlimitních objednávek, je nutné jej implementovat co nejpohodlnějším způsobem. Stačí, aby B2B e-shop automaticky odeslal notifikaci o objednávce schvalovateli, který ji jednoduše potvrdí.
  4. Nákupní akce – Velmi silný nástroj na zvýšení obratu u B2C zákazníků se v B2B obchodování příliš nevyužívá. Vhodným nastavením akcí lze přitom nákupy směrovat například na dobu, kdy je méně vytížená výroba nebo logistika.
  5. Zákaznická podpora – Zrychlení obchodování díky e-commerce zásadně zvyšuje nároky zákazníků na poskytování podpory bez ohledu na aktuální dostupnost přiděleného obchodníka. Poskytněte zákazníkům stejný komfort jako při nakupování v e-shopech – včetně snadného přístupu ke stavu a historii objednávek nebo fakturám.
  6. Proč zákazníci odcházejí? – Základem úspěchu nejlepších internetových obchodníků je detailní analýza chování zákazníků v rámci e-shopu. Co hledají, jaké kategorie navštěvují, které produkty si prohlížejí, jaké možnosti porovnávají, jaký čas v e-shopu stráví a kam odcházejí? Bylo by velkou chybou nevyužít stejné možnosti datové analýzy také v B2B obchodování pro ještě lepší poznání potřeb zákazníků a jejich nákupního chování.
  7. E-shop na míru – Právě datová analýza napoví, jaké kategorie produktů zákazník upřednostňuje a které produkty opakovaně objednává. Každý ze zákazníků pak může vidět svůj vlastní internetový obchod – omezený na kategorie produktů, které ho opravdu zajímají.
  8. Síla komunity – B2B obchodování je tradičně postaveno na referencích, ale v e-commerce se tento důležitý faktor zanedbává. Obchodníci, kteří se zapojí do komunit a diskusí, kde prokáží svoji odbornost, získají zásadní konkurenční výhodu.
  9. Logistika je základ – B2B zákazníci stále častěji požadují možnost volby způsobu dopravy a časového slotu doručení objednávky. Propojení B2B e-shopu s ERP a logistickým systémem poskytování také služby umožňuje.

Možnosti jak zvýšit retenci B2B zákazníků vypadají jednoduše a jasně. Jak je ale B2B e-shopu realizovat? Sprinx Systems přináší řešení B2B Ready – e-shop připravený k rychlému spuštění – které poskytuje rozsáhlé možnosti personalizace, automatizace a integrace. Sprinx B2B Ready používají společnosti Procter & Gamble, Plaček Pet Products a mnoho dalších obchodníků. Pro další informace a praktickou ukázku systému nás kontaktujte na obchod@sprinx.com.