6 faktorů, které potřebujete zvážit při optimalizaci pro hlasové vyhledávání

Hlasové vyhledávání se velmi rychle stává důležitou součástí optimalizace pro vyhledávání (SEO) a aktuální trendy naznačují, že bude tvořit jeden z důležitých prodejních kanálů budoucnosti. Ostatně již dnes velké množství zákazníků používá hlasové vyhledávání produktů či služeb na internetu.

Co se za hlasovým vyhledáváním skutečně skrývá? Zjednodušeně řečeno se jedná o technologii rozpoznávání řeči (hlasové modality), která uživatelům umožňuje vyhledávat na internetu za pomoci hlasových pokynů. Nejrozšířenějšími nástroji v této oblasti jsou v současnosti Alexa od Amazonu, aplikace Siri od Applu nebo aplikace pro hlasové vyhledávání Google Assistant – všechny tyto služby umožňují uživatelům komunikovat pouze hlasem.

Odhad využívání hlasového vyhledávání v následujících letech*

 • Očekává se, že až 30 % vyhledávacích dotazů bude v příštích 5 letech provedeno za použití hlasu. Google již nyní podporuje více jak 100 jazyků.
 • U hlasového vyhledávání Googlu dosahuje angličtina 95% přesnosti
 • 32 % uživatelů preferuje vyhledávání hlasem místo psaní
 • 43 % lidí nakupuje online za pomoci hlasu
 • Ve světě se využívá více jak 200 milionů chytrých reproduktorů (jako je například Amazon Echo)
 • Prodeje chytrých reproduktorů přesáhnou v roce 2021 počet prodaných tabletů
 • 58 % uživatelů v USA má zkušenost s využitím hlasového vyhledávání k hledání podniků a zboží

S rostoucím trendem hlasového vyhledávání přes chytré telefony je třeba se připravit na změny, které s sebou neomylně přinese. Zde jsou základní doporučení, která vám pomohou se připravit:​

 1. Optimalizujte rychlost vašeho webu
 2. Očekávejte drobné změny ve vyhledávacích dotazech
 3. Nezapomeňte na plnou responzivitu vašeho webu
 4. Používejte long-tailová klíčová slova
 5. Při tvorbě obsahu webu nezapomínejte využívat i otázek a odpovědí (např. v FAQ)
 6. Pravidelně revidujte UX vašeho webu dle aktuálních trendů

Ve Sprinxu dbáme na to, abychom našim klientům poskytovali služby, které jim umožňují využívat rostoucí trendy k jejich prospěchu. Například v tomto článku popisujeme, jak bude vypadat ideální e-shop v roce 2020.
Pokud vás zajímá, jak váš e-shop připravit na hlasové vyhledávání, ozvěte se nám. Jsme vám připraveni pomoci. Kontaktujte nás na obchod@sprinx.com.